AKP, “kapsam dışı bıraktık” diyor ama: Cinsel saldırının nitelikli hali ve cinsel istismar dışındaki cinsel suçlar yine indirime tabi

Av. Tuba Torun, AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı ve TBMM Başkanlığı’na sunduğu infaz düzenlemesine ilişkin “Cinsel saldırının nitelikli hali ve cinsel istismar dışındaki cinsel suçlar yine indirime tabi” dedi

AKP, “kapsam dışı bıraktık” diyor ama: Cinsel saldırının nitelikli hali ve cinsel istismar dışındaki cinsel suçlar yine indirime tabi

AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi dün (31 Mart) TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle hız verilen ve haftalarca süren görüşmelerin ardından son hali verilen kanun teklifine ilişkin AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan,  “Şu anda geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçeceklerle bu sayı yaklaşık 90 bine ulaşıyor” dedi.

Özkan, “toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme suçu, kadına yönelik şiddet ve terör suçları”nın bu kapsamın dışına çıkarıldığını belirterek, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranının bir bölü iki olarak belirlendiğini kaydetti.

AKP, “kapsam dışı bıraktık” diyor ama…

Av. Tuba Torun, infaz değişikliğinin son halini incelediğini belirterek AKP’nin kapsam dışı bırakıldığını belirttiği cinsel suçlar ve kadına yönelik şiddete ilişkin “Cinsel saldırının nitelikli hali ve cinsel istismar dışındaki cinsel suçlar yine indirime tabi” dedi.

Ayrıca geçici maddeyle 2014 öncesi cinsel suçlarda ve uyuşturucu suçlarında koşullu salıverilme şartlarında indirime gidildiğini belirten Av. Torun, “Ve izne çıkan faillerin eve gidip yarım bıraktığı şiddet eylemlerini tamamladığı bilinen bir gerçek. Şiddet suçları izinden de hariç tutulmalıydı” ifadesini kullandı.

Av. Torun’un Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar şöyle:

İktidar “kadına şiddeti hariç tuttuk” diyor şimdi. Popülist bir söylem bu. Zira, “kadına şiddet suçu” diye bir suç yok. Şiddettin türlü hali var. Tehdit de şiddet mesela. Değişiklik kadına şiddet derken yalnızca “öldürme ve yaralamayı” kastediyor anlaşıldığı kadarıyla.

Kadına yönelik şiddeti azaltmak, ortadan kaldırmak isteyenler şimdiye kadar çok fazla şey yapabilirdi. Hepsini tek tek sıraladık. Şimdiden sonra da yapabilirler. Doğru düzgün bir yasa için illa tepki mi vermemiz lazım? Ki şu son hali de son derece eşitliksiz ve yarım yamalak.

Kadın mücadelesinin ne kadar güçlü olduğunun farkındalar. Bu mücadeleyi popülist söylemlerine alet etmelerine müsaade etmeyeceğiz. Esas amaçlananı, eksiklikleri, gizlenenleri daima insanların gözünün önüne koyacağız. Bu bizim yurttaşlık görevimizdir.

Şiddeti önlemek isteyen zihniyet, Las Tesis’teki kadınlara dava açmaz. 8 Mart’ta cadde kapatmaz. İyi hal-haksız tahrik indirimleriyle ilgilenmek yerine müftülük yasası çıkarmaz, çocukların istismarcısıyla evlendirilmesine göz yummaz, “eşitlik” yerine “adalet” deyip durmaz.

Kimin adaleti? Size göre adil olan bize göre değil. Bizim için adalet, yanında eşitlik ve özgürlük olduğu takdirde anlamlı. Eksik, gedik tasarılarınızı “şöyle hariç böyle hariç” diye halka sunmayın. Esas amaç suçu azaltmak, hapishane boşaltmak değil. Unutmayın.

Sendika.Org