8 gazeteciye MİT davası: 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor

6'sı tutuklu 8 gazeteci hakkında, "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçlamasıyla 7 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

8 gazeteciye MİT davası: 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Libya’da ölen MİT mensubunun ve cenazesine katılan meslektaşlarının kimlik bilgilerinin açıklanması gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturma tamamlandı.

Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede, 1’i firari, 6’sı tutuklu toplam 8 gazeteci şüpheli olarak yer aldı. Bu isimler şöyle: Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, muhabir Hülya Kılınç, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Birgün yazarı Erk Acarer, Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ve CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi E.E.

8 gazeteci hakkında “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” iddiasıyla dava açılarak, 7 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları istendi.

Sendika.Org