Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapıları kapatıldı: Peki mültecilerin durumu ne olacak?  

İçişleri Bakanlığı, “koronavirüs önlemleri” kapsamında Yunanistan ve Bulgaristan’a açılan sınır kapılarının kapatılacağını açıkladı. Karar sonrası günlerdir sınır hattında bekleyen mültecilerin akıbetinin ne olacağı belirsiz

Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapıları kapatıldı: Peki mültecilerin durumu ne olacak?  

Fotoğraf: Murat Bay

İçişleri Bakanlığı “koronavirüs önlemleri” kapsamında bir genelge yayımlayarak, Yunanistan’a açılan Pazarkule, İpsala kara hudut ve Uzunköprü demiryolu hudut kapıları ile Bulgaristan’a açılan Dereköy, Hamzabeyli ve Kapıkule kara hudut kapılarından yolcu giriş çıkışı yapılmayacağını açıkladı.

Yunanistan ana karası ya da Yunan adalarından deniz vasıtalarıyla Türkiye’ye yapılan seferler karşılıklı olarak durduruldu. Bu kapsamda, söz konusu hudut kapıları ve deniz yoluyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Yunanistan ve Bulgaristan vatandaşları ile son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş üçüncü ülke vatandaşlarının girişlerine bugün saat 00.00’dan sonra izin verilmeyecek.

Sınır kapılarında yük taşımacılığında herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek. Sağlık ve Ticaret bakanlıklarınca belirtilen usullerde taşımacılık faaliyetlerine devam edilecek.

Mültecilerin akıbeti belirsiz

İçişleri Bakanlığı’nın bu kararı sonrası, Türkiye-Yunanistan sınırında bekleyen mültecilerin akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Sendika.Org’a konuşan Pazarkule’de bekleyişini sürdüren Suriyeli bir mülteci, geri dönenlerin de, telleri keserek Yunanistan tarafına geçmeye çalışanların da olduğunu belirtti, “Ben ve ailem beklemeye devam edeceğiz” dedi.

20 gündür Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki tampon bölgede ve yakınındaki ağaçlık alanda bekleyen binlerce mülteci beslenme, barınma ve hijyen sorunlarıyla boğuşuyor.

YUNANİSTAN SINIRINDA BEKLEYEN İKİ MÜLTECİ, AĞIZLARINI DİKEREK AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Pazarkule yakınlarında, mültecilerin geldikleri illere geri götürmek için bekleyen otobüsler bulunuyor:

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur