Vaka sayısı 5 bin 698’e ulaştı, toplam 92 kişi hayatını kaybetti: Kısıtlama önerisini Erdoğan değerlendirecek

Bilim kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "7 bin 533 test yapıldı, 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik; toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu; bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle can kaynımız 92'yi buldu"

Vaka sayısı 5 bin 698’e ulaştı, toplam 92 kişi hayatını kaybetti: Kısıtlama önerisini Erdoğan değerlendirecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 10 Mart’ta önceye dönmenin mümkün olmadığını söyleyen Koca, “Önümüzdeki günler bizler istesek de istemesek de farklı olacak” diye konuştu.

Bugün bilim kurulumuzla belki de en önemli toplantımızı yaptık” diyen Koca “Sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. İnsanlar birbiriyle en alt düzeyde karşılaşmalıdır. Bunun için çalışma saatleri düzenlenmelidir. En önemli konu sokakta geçirilecek zamana kısıt getirilmesi konusudur” dedi.

Koca “Virüsün şehirden şehre taşınmasına set çekmek, bu yaklaşım şehirlerin izole edilmesi olabilir” dedi. Bilim kurulunan kısıtlama önerisinin Erdoğan tarafından değerlendirileceğini bildirdi.

Koca “Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı. 17 hastamızı kaybettik, 2069 yeni vaka tespit ettik. Toplam can kaybımız 92’yi buldu” dedi.

Koca “Toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu. Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle toplam can kaybımız 92’yi bulu. Tedavisi devam eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımdadır. 241 tanesi entübe durumdadır. 42 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmiştir” dedi.

Bakan Koca “Biz bütün illerde ne kadar vaka olduğunu biliyoruz. Bazı illerimizde vaka sayısının farklı olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Sendika.Org