Soylu, mültecileri ölüme yolluyor: “Su bazı yerlerde 40-45 santimetreye düştü, yürüyerek geçebilirsiniz”

Yunanistan kolluk kuvvetlerinin şiddet uygulayıp Türkiye tarafına geri gönderdiği mültecilerin sayısı artarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sınıra yığılan mültecilere “Su bazı yerlerde 40-45 santimetreye düştü. Bu şu demektir, yürüyerek geçebilirsiniz” dedi

Soylu, mültecileri ölüme yolluyor: “Su bazı yerlerde 40-45 santimetreye düştü, yürüyerek geçebilirsiniz”

Fotoğraf: Murat Bay

Türkiye-Yunanistan sınırına yığılan mültecilerin durumu gün geçtikçe kötüleşirken, her iki ülke yetkililerinden sorumsuz açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Yunanistan kolluk kuvvetleri ve ırkçı gruplar, sınırı geçebilen mültecileri darp edip soyarak Meriç nehri üzerinden Türkiye tarafına geri gönderirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da mültecilerin nehirden yürüyerek karşıya geçebileceklerini söyledi.

EDİRNE’DE VAHİM TABLO: POLİS KENT İÇİNDEN SÜRÜYOR, SINIR HATTINDA YUNAN GÜÇLERİ SALDIRIYOR

Elazığ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Soylu, Yunanistan sınırına yığılan mültecilere ilişkin şunları kaydetti:

– 21. yüzyılda böyle bir tabloyla karşılaşacağımızı bize söyleselerdi “Şaka yapıyorsunuz” derdik ama bu olay bir meselenin de anlaşılmasına vesile oldu: Maskeler düştü.

– Sözde insanlık nutukları atanların ne kadar acımasız oldukları ortaya çıktı.

– Miçotakis’in ülkesinde toplam 115 bin yabancı var. Bizde ne kadar var? 4 milyon sığınmacı var. İnsan bir söz söylerken boyuna bakar. Cenevre Sözleşmesi’ni tamamen ihlal ettiler.

– Timlerimiz dün gece göreve başladı. Bu tarafa itme yapacaklardı, burada polis özel harekatımıza da, sınır ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize de teşekkür ediyorum, hepsini tıkadılar. Biz ona literatürde “tıkama” diyoruz. Onların itmelerine müsaade etmediler.

– Sabah son rakamlara bakmadım ama 143 bini aştı. Son gördüğüm rakam. Bu daha başlangıç. Biz geçen yıl 450 bin kaçak göçmen yakaladık.

– Şimdi havalar sıcak, gittikçe sıcaklaşıyor. 200 kilometrenin üzerinde bizim Meriç’i kendine çizgi tutan Yunanistan’la bir sınırımız var. Maalesef bu sene Balkanlarda hava kurak gitti. Su bazı yerlerde 40-45 santimetreye düştü. Bu şu demektir, yürüyerek geçebilirsiniz.

– Miçotakis’in öyle bir kabiliyeti de yok, insanları tutmak gibi. Siz bundan sonra olacaklara bakın. Şuna kadar olacaklar bir şey değil, bundan sonra olacaklara bakın.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur