Sınırdaki mültecilere ateş açıldı: 1 ölü, 5 yaralı

Avrupa'ya gitmek için sınırda bekleyen mültecilere Yunanistan tarafından ateş açıldı. Edirne Valiliği, 1 mültecinin öldüğünü 5 mültecinin ise yaralandığını bildirdi. Olayla ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi

Sınırdaki mültecilere ateş açıldı: 1 ölü, 5 yaralı

Avrupa’ya gitmek için sınırda bekleyen mültecilere Yunanistan  tarafından ateş açıldı. Edirne Valiliği, 1 mültecinin öldüğünü 5 mültecinin ise yaralandığını bildirdi. Olayla ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Yunan askerleri 2 Mart’ta da bir Suriyeli mülteciyi vurarak öldürmüştü.

Ancak Yunanistan suçlamaların gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.

Mülteciler dışında kapıya gidişlere izin verilmediği yalnızca jandarma bariyeri çevresinde bekleyen birkaç yüz mültecinin kapıya gitmesine izin verildiği bildirildi. Öte yandan ara ara sınır hattından silah sesleri geldiği de kaydedildi.

Sınır hattında dağınık halde bulunan mülteciler araçlarla Pazarkule’ye getirilirken, çeşitli kentlerden yeni gelişler sürüyor.

Yardımlar sürekli ve düzenli değil

Pazarkule’de mültecilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda işleyen bir düzenek kurulmuş değil. Bugüne kadar sınırda bulunan mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için birçok dayanışma kampanyası düzenlendi. Ancak yardımlar sürekli ve düzenli değil. Bazı yurttaşlar özel aracıyla alana gelip mültecilere gıda yardımı yapıyor.

Edirne Tabip Odası, yardımların düzenli bir şekilde mültecilere ulaştırılabilmesi için çalışma başlattı. Bu sebeple bölgeye yardım göndermek isteyen yurttaşların Edirne Tabip Odası ile iletişim kurması  gerekiyor.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi vekiller de oradaydı

Valilikten yapılan açıklamada, TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile beraberindeki 8 milletvekilinden oluşan heyetin inceleme ziyareti gerçekleştirmek üzere bugün kente geldiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Program dahilinde saat 11.00’de Pazarkule Kara Hudut Kapısı’nda Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin toplu olarak bulunduğu alanda komisyon üyelerince yapılan inceleme sırasında; Kastanies Sınır Kapısı ile Pazarkule Sınır Kapımız arasındaki bölgede bulunan göçmenlere Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açılmıştır. Açılan ateş sonucunda göçmenlerden 3’ü ayağından, biri kasık bölgesinden, biri kafasından ve biri de göğüs bölgesine isabet eden gerçek mermi sonucu 6 erkek şahıs yaralanmıştır. Göğüs bölgesinden yaralanan, şu an için kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmış ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur