SES Hatay’dan İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağrı: “Sağlık örgütleri sürece dahil edilsin”

SES Hatay Şubesi Eş Başkanları Meryem Avcı ve Mahsun Aksu, İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağrıda bulunarak koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele sürecinin şeffaf olmasını ve sağlık örgütlerinin sürece dahil edilmesini istedi

SES Hatay’dan İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağrı: “Sağlık örgütleri sürece dahil edilsin”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şubesi Eş Başkanları Meryem Avcı ve Mahsun Aksu, İl Sağlık Müdürlüğü’nün, talep ve çağrılarına rağmen sağlık örgütlerini koronavirüsle mücadele sürecinin dışında tuttuğunu ve bilgilendirmediğini söyledi.

Sendika.Org’a konuşan Avcı ve Aksu, “Kentte nüfusunun yoğun olmasına rağmen başta Suriyeliler olmak üzere göçmen ve mültecilere ilişkin alınmış bir önlemin olup olmadığı, sağlıklarının ne derece önemsediği, göçmen ve mültecilerin virüsten korunmaları açısından acil eylem planlarının olup olmadığı, varsa uygulanıp uygulanmadığı konusunda bilgi alamıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağrıda bulunan SES Hatay Şubesi Eş Başkanları Avcı ve Aksu, koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele sürecinin şeffaf olmasını ve sağlık örgütlerinin sürece dahil edilmesini istedi.

“Sağlık ve emek örgütleri muhatap alınmıyor”

Avcı ve Aksu, Türkiye’de koronavirüs (COVID-19) vakasının görüldüğüne ilişkin ilk resmi açıklamanın ardından çalışmaların eksikliklere rağmen olumlu başladığı belirterek “Okulların hızlıca tatil edilmesi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin izinleri konusunda yapılan düzenleme, acil vakalar dışında ameliyatların durdurulması gibi adımları olumlu görüyoruz” dedi.

Ancak küresel düzeyde her kesim COVID-19 salgını ile mücadele konusunda seferber olmuşken, Türkiye’deki iktidarın konuyla ilgili toplantılara SES, TTB, DİSK ve KESK gibi sağlık ve emek örgütlerini çağırmadığını vurgulayan Avcı ve Aksu, şunları kaydetti:

Sağlık Bakanlığı’nın “#EvdeKalTürkiye” çağrılarını artırdığı ve koranavirüs ile mücadelenin yoğun oluğu dönemde, sağlık ve emek örgütleri muhatap alınmıyor ve sürece yeterli düzeyde müdahil edilmiyor. Diğer yandan hükümet ‘ekonomik tedbir’ paketiyle sermayeyi koruma, emekçiyi görmeme yaklaşımını sürdürmekte, iç huzur ve barışın korunması gereken bir dönemde kayyum uygulamalarıyla koranavirüs gündemini fırsata çevirmeye çalışıyor.

“Kamu kaynakları halk sağlığı için kullanılmalı”

Halk sağlığı açısından iç huzur, barış ve toplumsal dayanışmanın sağlanmasının, test uygulamasının yaygınlaştırılmasının, vakaların tespit edilmesinin ve hastaların izole edilerek çözüm geliştirilmesinin olmazsa olmaz olduğunun altını çiziyoruz” diyen Avcı ve Aksu, SES Hatay Şubesi olarak taleplerini şöyle sıralıyor:

– Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sağlığı, hastalara verilecek hizmetlerin kalitesi ve sürekliliği açısından en üst seviyede tutulmalı.

– Tüm çalışanlar açısından koruyucu ekipmanları eksiksiz sağlanmalı.

– Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının toplu taşımadan uzak tutularak taraflarına ücretsiz servis tahsis edilmeli.

– Olmazsa olmazımız olarak gördüğümüz ataması yapılmayan, güvenlik soruşturmasında bekletilen, KHK’lerle ihraç edilen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının acilen göreve başlatılmalı.

– Sağlık çalışanları için hastanelere yakın yerlerde ücretsiz konaklama ihtiyacı sağlanmalı

– Halk sağlığı açısından yine “#EvdeKalTürkiye” çağrılarının sağlıklı bir şekilde karşılık bulması için sokağa çıkma ihtiyacının giderilmeli.

– Ekonomik paketler işsizler, güvencesizler, dezavantajlı kesimler (yaşlı, engelli gibi) ile göçmenler ve mülteciler için kullanılmalı.

– Artma riski olan istismar, şiddet vakaları için alternatif iletişim ağları, online psikososyal destek hizmet sunulmalı.

– Kamu kaynakları halk sağlığı için kullanılmalı.

– Halkın gıda, hijyen malzemesi, elektrik, su ve doğalgaz gibi ihtiyaçları ücretsiz karşılanmalı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, esnek çalışma ve dönüşümlü çalışma ile ilgili yayımladığı genelge ile temel sorumluluklarında olan iş sağlığı ve güvenliği konusunu kendi çalışanları için hiçe saydığını belirten Avcı ve Aksu, “Hâlihazırda uygulanan esnek dönüşümlü çalışmayı, sosyal hizmet çalışanları için sonlandıracak uygulamalara zemin hazırlanması kabul edilemez” dedi.

Sendika.Org/Antakya