Şantiyelerde binlerce mühendis ve işçi koronavirüs tehdidi altında çalışıyor

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, binlerce şantiye çalışanı ve ailelerinin koronavirüse karşı savunmasız olduğunu belirterek “İnşaat işkolu için acilen yeni düzenleme getirilmelidir. Ya devlet tarafından şantiyelere hijyen kuralları dikte edilmeli ve kurallara uyulup uyulmadığı denetlenmeli ya da diğer alanlarda olduğu gibi şantiyeler bir süre kapatılmalıdır” dedi

Şantiyelerde binlerce mühendis ve işçi koronavirüs tehdidi altında çalışıyor

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, şantiyelerin koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında gerçek durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şantiyelerde hijyen ortamının yetersiz olduğunu belirten İMO İstanbul Şubesi, “Binlerce mühendis ve işçi tehdit altına bulunuyor” dedi.

“Standart hijyen kurulları bile uygulanmıyor”

İnşaat işkoluna dair özel bir düzenleme getirilmediğini ve binlerce işçinin çalıştığı bu sektörün değerlendirmeye dahi alınmadığını belirten İMO İstanbul Şubesi, devamında şunları kaydetti:

Şu an aktif durumda irilik ufaklı binlerce şantiye bulunmakta, bu şantiyelerde onbinlerce mühendis ve işçi çalışmaktadır. Bırakalım virüse karşı korunaklı hale getirilmesini, şantiyelerde standart hijyen kurulları bile uygulanmamaktadır. Bireyler için önerilen kuralları ise şantiyelerde uygulamak mümkün değildir. Şantiyelerde yemek yenilen mekânlarda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Çalışanlar kapalı ve dar mekânlarda yan yana dizilen masalarda yemek yemektedir. Ayrıca yapılan işin gereği sosyal mesafe konulamamaktadır. İşin en vahim tarafı binlerce işçi temel hijyen kurullarına bile uyulmasının mümkün olmadığı prefabrik yapıları yatakhane olarak kullanmaktadır.  

“İnşaat işkolu için acilen yeni düzenleme getirilmeli”

İMO İstanbul Şubesi, şantiye çalışanları ile aileleri, yakınları ve komşularının virüse karşı savunmasız olduğunu, önlem alınmaması halinde şantiyelerde çalışan binlerce kişinin ülkenin virüsle mücadelesinde önemli bir zafiyete yol açabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

İnşaat işkolu için acilen yeni düzenleme getirilmelidir. Ya devlet tarafından şantiyelere hijyen kuralları dikte edilmeli ve kurallara uyulup uyulmadığı denetlenmeli ya da diğer alanlarda olduğu gibi şantiyeler bir süre kapatılmalıdır. Ancak kapatılma kararı, başta işçiler olmak üzere hiçbir çalışanın maddi ve manevi açıdan mağduriyetine yol açmayacağı hükmünü içermelidir. Tüm yetkilileri bu konuda acilen önlem almaya davet ediyoruz.

Sendika.Org