Sağlık emekçileri: “Ek ödemeyi alabilmemiz için yaşıyor olmamız gerekir, önlem alın”

Sağlık Bakanı Koca’nın sağlıkçılara “Ek ödeme tavandan yapılacak” açıklamasına SES teğki gösterdi: Üç aylık dönemde bu hakkı alabilmemiz için yaşıyor olmamız gerekir. İş güvenliği önlemlerini alın.

Sağlık emekçileri: “Ek ödemeyi alabilmemiz için yaşıyor olmamız gerekir, önlem alın”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Ek ödeme tavandan yapılacak” açıklamasına tepki gösteren SES Ankara Şubesi, kişisel koruyucu ekipman talebinde bulunarak, “Üç aylık dönemde bu hakkı alabilmemiz için yaşıyor olmamız gerekir” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Yürütme Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sağlık çalışanlarına yönelik olarak ek ödemenin tavandan ödenecek” ifadelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Koca’nın ifadelerine tepki gösterilerek, “Sağlık emekçilerinin balkondan alkışlandığı günlerdeyiz. ‘Döner sermayenin 3 ay boyunca tavandan ödeneceği ödülü’ bizleri derinden etkilemiştir. Sağlık Bakanı Koca’nın testi pozitif çıkan sağlık çalışanları var açıklamasıyla birlikte üç ay tavandan döner sermaye verilecek müjdesi, nelerin gizlendiğini ve ne amaçlandığını bir bakıma göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

Ekipman desteği gerekiyor

Üç aylık dönemde bu hakkı alabilmemiz için yaşıyor olmamız gerekir” denilen açıklamada, yapılacak düzenlemenin bütün sağlık emekçilerini kapsaması gerekliliğinin altı çizildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi:

Biz sağlık emekçilerinin şu an tek derdi aslında yaşatmak için hayatta kalabilmektir. Bunun içinse dünya standartlarında, yeterli sayıda, sürekli bir kişisel koruyucu ekipman desteği gerekmektedir. Sendikamızın, uygulama olarak 3 aylık dönemde döner sermaye uygulamasına bakış açısı nettir. Döner sermayenin tavandan verilmesine yönelik müjde genel itibariyle, pandemi salgını sonrası 20 yıllık döner sermaye uygulamasının ve özerk bütçeli hastanelerin çöktüğünün göstergesidir.

Yapılan açıklamada şu taleplere yer verildi:

  • Tüm hastaneler tek bütçe altında toplamalı,
  • 1 Mart 2020 tarihli döner sermaye yönetmeliği kaldırmalı,
  • Döner sermaye uygulaması bütünüyle kaldırılarak temel ücrette artış yapmalı,
  • 3600 ek gösterge bir an önce uygulanmalı,
  • Tüm gelirleri emekliliğe yansıtılmalı.

Sendika.Org