Rize’de Kendirli beldesi ile 4 köy karantina altına alındı: “Önlem alınmadı” diyen gazetecilere soruşturma açılmıştı

Rize'de yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında merkeze bağlı Kendirli beldesi ile 4 köyün karantina altına alındığı duyuruldu

Rize’de Kendirli beldesi ile 4 köy karantina altına alındı: “Önlem alınmadı” diyen gazetecilere soruşturma açılmıştı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs tedbirlerinin artırıldığı belirtilerek, “İlimiz Kendirli beldesi ve bununla yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için karantina altına alınmıştır” ifadesine yer verildi.

Açıklamada karantina altına alınan yerlere giriş çıkışların denetime tabi tutulacağı belirtilirken, şunlar kaydedildi:

Giriş çıkışlara izin verilmeyecektir. Yine muhtarlar üzerindenbu bölgedeki evlerde ateş, öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir. Semptomu olan her kişi ya evde mutlak izolasyona alınacak ya da gerekirse hastaneye kaldırılacaktır. Yine vatandaşlarımızın ihtiyacını gideren ve satış yapan fırın, market gibi yerler çok daha sıkı denetlenecektir.

Açıklamada, çok acil ihtiyaçların karşılanması haricinde ve izin verilenler dışında sokağa çıkışların da ikinci karara kadar sınırlandırıldığı belirtildi.

Savcılık soruşturma başlatmıştı

İlk koronavirüs vakasının görüldüğü günlerde, umreden dönenlere yönelik tedbirler alınması çağrıda bulunulmuş ancak herhangi bir işlem yapılmamıştı. Rize Tabip Odası Başkanı Turgay Hasanoğlu, “Karantinaya alınmalılardı. İş işten geçti” demişti. Başsavcılık ise koronavirüs haberlerine yönelik soruşturma başlatmıştı.

Savcılık şu açıklamada bulunmuştu:

Sağlık Bakanlığı haricinde bir kurum ya da makama dayandırılarak yapılan açıklamalara itibar edilmemesi önem arz etmektedir. Nitekim ilimize ilişkin gerçeğe aykırı açıklama yapan bazı kişiler hakkında Rize Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen Türk Ceza Kanunu’nun 213’üncü maddesi kapsamında işlem başlatılmıştır.

Sendika.Org