QSD’den “Haseke cezaevi” açıklaması: Hiçbir IŞİD’li kaçmadı, durum kontrol altında

Haseke hapishanesinde IŞİD’lilerin çıkardığı isyan ve kaçma girişimine ilişkin açıklama yapan QSD Sözcüsü Kino Gabriyel, hiçbir militanın kaçmadığını ve hapishanede kontrolün sağlandığını duyurdu

QSD’den “Haseke cezaevi” açıklaması: Hiçbir IŞİD’li kaçmadı, durum kontrol altında

YPG-YPJ’nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Haseke’de IŞİD’li mahkûmların kaldığı hapishanede çıkan isyana ilişkin dün (30 Mart) yazılı açıklama yaptı.

HASEKE’DE IŞİD’Lİ MAHKÛMLAR İSYAN ÇIKARDI: “BAZI MİLİTANLAR KAÇTI”

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) aktardığına göre, QSD Sözcüsü Kino Gabriyel tarafından yapılan açıklamada, bazı IŞİD’lilerin kaçtığına dair haberlerin doğru olmadığı kaydedildi.

Bazı IŞİD’lilerin kaçtığına ilişkin açıklamayı hapishane müdürü Rubar Hesen yapmıştı.

“Durum kontrol altında”

Gabriyel, olaylar sırasında IŞİD’li mahkûmların hapishanenin alt katını kontrol altına aldığını belirterek, “Cezaevinin iç giriş kapısını kırdılar ve odaları birbirinden ayıran duvarları kırdılar” dedi.

Olayın ardından QSD’ye bağlı “Anti Terör Güçleri”nin duruma müdahale ettiğini kaydeden Gabriyel, hem hapishane içinde hem de dışında durumu kontrol altına aldığını kaydetti.

Abdi: “Uluslararası toplum IŞİD sorununa radikal çözümler bulmalı”

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi de Haseke hapishanesinde IŞİD’li mahkûmların çıkardığı isyana ilişkin Twitter üzerinden açıklama yaptı.

Mazlum Abdi’nin paylaşımı şöyle:

Kuvvetlerimizin gösterdiği büyük çabalar ve IŞİD tutuklularının hapishane içindeki itaatsizliğiyle ilgili objektif ve hızlı bir şekilde müdahaleleri sayesinde, felaketten kaçınabildik ve hapishanedeki durumu herhangi bir kaçış olmadan kontrol edebildik. Müttefiklerimiz ve uluslararası toplum, bu uluslararası soruna radikal çözümler bulmak için çalışmalarını güçlendirmelidir.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur