PAÜ Rektörü kanalizasyon geçirmek için yerli tohum üretim tarlasına dozerle daldı, iki profesörü tartakladı

PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ, uzun yıllardan beri faaliyette bulunan kendi üniversitesine bağlı Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yerli tohum ve bitki üretim bölümüne ait projelerin yürütüldüğü alana dozerle daldı, öğretim üyelerini tartakladı

PAÜ Rektörü kanalizasyon geçirmek için yerli tohum üretim tarlasına dozerle daldı, iki profesörü tartakladı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ, uzun yıllardan beri faaliyette bulunan kendi üniversitesine bağlı, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM)  yerli tohum ve bitki üretim bölümüne ait projelerin yürütüldüğü üretim merkezinin tarlalarına dozerle daldı, öğretim üyelerini tartakladı.

Rektör Bağ, sifrehaber.com sitesinde yayımlanan habere göre BİYOM’un tarlalarının bulunduğu alandan kanal geçirmek için dozerli ekiplerle alana girdi. BİYOM’da çalışan Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın gece sabaha kadar nöbet tutmasına rağmen ekili tarlalar dozerle talan edildi.

Merkezde görevli profesörlerin dile getirdiği iddiaya göre, üniversitenin bir yapısı için kanalizasyon kanallarının geçirileceği, kreş yapılacağı veya yandaki botanik bahçesine ek tesislerin kurulacağı belirtildi.

“Rektör eliyle tam bir bilim katliamı yapılıyor”

Prof. Dr. Alan ile Prof. Dr. Çelebi Toprak “Burada, Rektör eliyle tam bir bilim katliamı yapılıyor. Türkiye’nin gıda geleceği bu projeye bağlı. Yerli tohum ve bitkiler üretiyoruz. Burada uygulanan projelerin altında PAÜ Rektörü’nün de imzası var. Lansmanını Tarım Bakanlığı yaptı. Devlet destekli proje nedeniyle ürettiğimiz bitki tarlalarımızın üzerinden, dozerlerle kanal açılıyor. Tüm karşı çıkışlarımıza rağmen engel olamıyoruz. Tüm kamuoyunu ve bilim insanları, siyasileri ile bakanlık yetkililerini, bu katliamın durdurulması için göreve çağırıyoruz” dediler.

Rektör: “Basında yer alan olay basında yer aldığı gibi değildir”

BİYOM’a dozerli ekiplerle girip, akademisyenleri alandan uzaklaştırmaya çalışan Rektör Bağ, olayın ardından yaptığı açıklamada arazinin ekili olmayan bölgesinde kanalizasyon borusu açtıklarını, üniversitenin yerinin dar olduğunu, bu alanda bilim müzesi, kreş ve botanik bahçesi gibi projeler gerçekleştirmeyi planladığını ifade etti.

Rektör Bağ, Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın alandan zorla çıkarılmasına rağmen, “Hocalara zor kullanılması gibi bir şey olmamıştır” dedi.

Sendika.Org