“Ordu Büyükşehir Belediyesi dezenfekte çadırında hangi kimyasallar kullanıldı açıklamalıdır”

Ordu Çevre Vakfı, Büyükşehir Belediyesi’nin belediye önüne yerleştirdiği “dezenfekte çadırı” hakkında yaptığı açıklamada, “Hangi kimyasalların kullanıldığının açıklanmasını istiyoruz" dedi

“Ordu Büyükşehir Belediyesi dezenfekte çadırında hangi kimyasallar kullanıldı açıklamalıdır”

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından “dezenfekte çadırı” adıyla kurulan sisteme yönelik açıklamada bulundu. kKronavirüsüne karşı alınacak her önlemi desteklediklerini belirten Gönül belediyeye, “Alınacak tüm önlemler değerli ancak Ordu Büyükşehir Belediyesi önündeki “dezenfekte çadırı”nın güvenilirliği nedir? Hangi kimyasallar kullanılmaktadır? Ordu Büyükşehir Belediyesi kendini Bilim Kurulu yerine mi koyuyor? Böyle bir bilimsel gelişme olduysa neden yaygınlaşmıyor, başka yerlerde yok?” sorularını yöneltti.

Bilim Kurulu ne diyor?

OBB Başkanı Hilmi Güler’in açıklamasında, “Büyükşehir Belediyemiz tarafından Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma geliştirildi. Tamamen kendi imkanlarımız ile ortaya çıkardığımız Dezenfekte Tüneli, dışarı çıkma zorunluluğu bulunan vatandaşlarımızın kıyafetlerinin bakterilerden arındırılmasını sağlayacak. Marka tescilini almak için başvurumuzu da gerçekleştirdik. Bu çalışma yüce Türk milletimize ve Cumhurbaşkanımıza armağanımızdır” dediğine değinen Gönül, “Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı izni olmadan; kendisinin de açıkladığı gibi “marka tescili” için başvuru yapılmış. Ya uygun görülmezse ne olacak? Hangi kimyasallar kullanılıyor, açıklanmadan, onay almadan böyle bir çalışma kabul edilemez. Onay gelene kadar kullanılmamalıdır” açıklamasında bulundu.

Sendika.Org