Okullarda görev yapan hizmet personelleri hastanelerde görevlendirildi: “Günübirlik çözümlerden vazgeçmeli”

İstanbul’un 7 ilçesindeki çeşitli okullarda görev yapan yardımcı hizmet personelinden 286 kişi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi ve başka sağlık tesislerinde görevlendirildi. Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube, bu uygulamanın hem personeller ve aileleri, hem de hizmet verilmesi hedeflenen insanlar için ciddi riskler barındırdığını belirterek Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na “Günübirlik çözümlerle durumu kurtarmaya çalışmaktan vazgeçin” çağrısı yaptı

Okullarda görev yapan hizmet personelleri hastanelerde görevlendirildi: “Günübirlik çözümlerden vazgeçmeli”

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün talebi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de talimatıyla 7 ilçedeki çeşitli okullarda görev yapan yardımcı hizmet personelinden 286 kişi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi ve başka sağlık tesislerinde görevlendirildi.

Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamayla Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na tepki gösterdi. Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, “Bu durum, ülkemizi de etkileyeceği çok net bilinmekle beraber, ilgili kurumların bu salgın ve riskleri konusunda daha önceden hiçbir hazırlık yapmadıklarını çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır” denildi.

Kırşanlıoğlu ayrıca, 286 emekçinin, hiçbir ön hazırlık ve bilgilendirme yapılmadan sağlık kurumlarında görevlendirilmesinin hem çalışanlar, hem hizmet verecekleri kesim, hem de çalışanların aileleri açısından büyük riskler içerdiğini kaydetti.

“Ciddi riskler var”

Salgın tehdidine karşı yürütülecek mücadelede her kamu görevlisinin üzerine dü��eni yapacağını belirten Kırşanlıoğlu, devamında “Ancak, söz konusu emekçilerin mesleki formasyonu ve deneyimi, sağlık kurumlarında çalışmaya uygun değildir. Ayrıca, salgın tehdidine karşı kamu görevlilerinin azami özenle mücadele etmesi gereken bir durumda, her hangi bir önlem ve hazırlayıcı eğitim verilmeden bu emekçilerin sağlık kuruluşlarında görevlendirilmesinin farklı sorunlara neden olabileceği ilgili kurumlarca göz ardı edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Günübirlik çözümlerden vazgeçmeli”

Kırşanlıoğlu, bu uygulamanın hem söz konusu personel ve aileleri, hem de hizmet verilmesi hedeflenen insanlar için ciddi riskler barındırdığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

Genel halk sağlığının söz konusu olduğu böylesi durumlarda özensiz, plansız ve hazırlıksız her adımın yarardan çok zarar getireceğini göz önünde tutarak hem Sağlık Bakanlığı’na hem de Milli Eğitim Bakanlığı’na bu yanlıştan bir an öce dönmeleri çağrısında bulunuyoruz. Temel olan, söz konusu kamusal hizmetlerin, alanlarında yeterli donanıma sahip personel aracılığıyla verilmesidir. Bir personel takviyesi yapılacaksa bunun önceden planlanması, gerekli eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yapılması, personelin can ve sağlık güvenliğinin gerektirdiği önlemlerin alınması bu tür hizmetlerin olmazsa olmaz koşullardır. Her iki bakanlık bu gerekleri yerine getirerek personel görevlendirmesi yapmalı ve günübirlik çözümlerle durumu kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmelidir.

Sendika.Org