Okmeydanı’nda “Ya Kanal Ya İstanbul” paneli

Okmeydanı Demokrasi Platformu, "Ya Kanal Ya İstanbul" sloganıyla kitlesel bir panel düzenledi

Okmeydanı’nda “Ya Kanal Ya İstanbul” paneli

Okmeydanı Demokrasi Platformu dün (13 Mart) “Ya Kanal Ya İstanbul” diyerek Mercan Düğün Salonu’nda bir panel düzenledi. Mahalle halkının yoğun katılım gösterdiği panele, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan Sedat Durel, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’ndan Ayşe Yıkıcı ve HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy katıldı.

İlk sözü alan Durel, Kanal İstanbul projesinin gerçekleşmesi halinde kanalın İstanbul’a ve bölgeye vereceği zararlardan bahsetti. Durel, su kaynaklarının, birçok ender bitkinin yok olacağını nesli tükenmekte olan hayvanların zarar göreceğini belirterek Kanal İstanbul’un sadece İstanbul’a değil birçok kentte de zarar vereceğini belirtti

Kanala ayrılan bütçe ile 1 milyondan fazla depreme dayanıklı konut yapılabilir

Durel’in ardından söz alan Yıkıcı, yaptığı sunumda hem Kanal İstanbul Koordinasyonu’ndan hem de bu Kanal’a ayrılan bütçe ile İstanbul’da neler yapılacağından bahsetti. Yıkıcı kanala ayrılan bütçe ile 1 milyondan fazla İstanbul’da depreme dayanıklı konut yapılacağını belirtti.

Yıkıcı’nın ardından söz alan Ersoy ise AKP’nin bir proje partisi olduğunu bir politik çizgiyi örgütlemek üzere iktidara geldiğini bu çizginin neoliberalizm olduğunu belirtti. “Eğitimi, sağlığı her şeyi özelleştirdiler” diyen Ersoy şu an tüm halkın 5 şirket ve Saray’a çalıştığını belirtti. Ersoy AKP’ye karşı hep birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.

Konuşmacıların ardından Okmeydanı Demokrasi Platformu adına yapılan konuşmada, deprem, zamlar, uyuşturucu gibi her soruna karşı mücadele edecekleri kaydedildi ve “Mahallemizi birlikte savunalım ve birlikte mücadele edelim” çağrısıyla panel sona erdi.

Sendika.Org