Mülteciler, kalabalık kamplarda korona tehdidiyle karşı karşıya: “Bizi ölüme terk edecekler”

Diğer birçok şey gibi, koronavirüs salgını günlerinde sosyal uzaklaşma da Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki El-Şati Kampı’nda kalan mültecilerin sahip olmadığı bir lüks. Kampta yaşayan yaklaşık 86 bin Filistinli, çok dar ve kalabalık dairelerde kalıyor

Mülteciler, kalabalık kamplarda korona tehdidiyle karşı karşıya: “Bizi ölüme terk edecekler”

T24’ün aktardığına göre, ABD merkezli Washington Post gazetesi, pandemi günlerinde Ortadoğu’daki mültecilerin durumuna dikkat çeken bir haber hazırladı. Gazetenin Kudüs Büro Şefi Steve Hendrix ve Bağdat Büro Şefi Louisa Loveluck, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki El-Şati Kampı’nı ziyaret etti.

Kampta yaşayan 65 yaşındaki Mahmut Şakşak, “Virüs bize ulaşırsa birçok kişi ölecek. Virüs sebebiyle değil, bizi kapatıp yalnız başımıza ölmeye bırakacaklar” dedi.

Bu durum sadece El-Şati’yle sınırlı değil. Ortadoğu’da Yemen’den Suriye’ye kamplarda kalan milyonlarca sığınmacı ve mülteci bulunuyor. Çok kalabalık, sağlık imkânları çok kısıtlı ve iyi temizlenemeyen kamplar, virüsün yayılmasına çok elverişli bir ortam sağlıyor. Uluslararası kuruluşlar, salgının kamplara ulaşma ihtimaline karşı hazırlanmaya çalışıyor.

Haberde, “9 buçuk yıllık savaş boyunca 11 milyon Suriyeli evlerinden oldu. Bunların yarısı Suriye topraklarında, geriye kalanı Türkiye, Ürdün, Irak, Mısır ve özellikle Lübnan gibi Ortadoğu’nun çeşitli yerlerine dağıldı. Hepsi pandeminin en kötü etkileriyle karşılaşma ihtimaliyle karşı karşıya” ifadeleri kullanıldı.

Norveç Sığınmacı Konseyi Genel Başkanı Jan Egeland, “Virüs İran, Bangladeş, Afganistan ve Yunanistan’daki gibi kapasitesini aşmış kamplara ulaştığında sonuçlar yıkıcı olacak” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur