Korona günlerinde evde sinema: Toprağın Tuzu

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Toprağın Tuzu

Toprağın Tuzu (Salt of the Earth), New Mexico’da 1951 yılında olan çinko işçileri grevini anlatır. Türkiye’de ilk defa 2009 yılında İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi.

Filmin yönetmeni Herbert Biberman, Hollywood cadı avında kara listeye alınan ve 6 ay hapis yatan “Hollywood 10’lusu”ndan birisidir. Hapisten çıktıktan sonra bu filmi yapar. Filmdeki Paul Jarrico, Will Geer, Rosaura Revueltas ve Michael Wilson da Hollywood kara listesindeki sinemacılardır.

Filmin sponsoru “Uluslararası Maden, Fabrika ve Döküm İşçileri Sendikası” (International Union of Mine, Mill and Smelter Workers) idi.

Bu film, Holllywood’daki sinemacıların komünistlikle “suçlandığı” McCarthy cadı avı döneminin doruğuna ulaştığı 1954 yılında yapıldı. Film yıkıcı olmakla itham edildi ve ardından kara listeye alındı, yasaklandı.

Toprağın Tuzu, grevin kendisini ve greve katılmış bir madenci ile eşi arasındaki ilişkiyi etkileyici bir biçimde ele alır. Madenci grevinin nedenleri arasında beyaz işçilerle maaş açısından eşitlik, sağlık ve güvenlik sorunları yer almaktadır. Ramon Quintero grevin örgütlenmesinde rol alır, fakat evde eşine ikinci sınıf insan muamelesi yapmaktadır. Üçüncü çocuğuna hamile olan eşli Esperanza Quintero, başlangıçta edilgendir. Grevde yer almak konusunda isteksizdir ve evdeki eşitlik konusunda hak iddia etmemektedir. Fakat erkekler grev gözcülüğüne son vermeleri için zorlanmaya başlandığında, Esperanza tavır değiştirir. Kadınlar sendika salonundaki uzun bir tartışmanın ardından erkekleri ikna ederler ve grevde yerlerini alırlar.

Film 1954 yapımıdır. ABD’de bir kez özel gösterim yapılabildi ve bundan sonraki 10 yıl süresince hiçbir salonda gösterilmedi. Bu da FBI’nın”direktifi” doğrultusunda gerçekleşti.

Yönetmen: Herbert Biberman

Dil: İngilizce/Türkçe altyazılı

Yapım Yılı: 1954

Süre: 94′

Hollywood’daki cadı avı üzerine iki yazı:

Hollywood’daki “cadı avı” ve direnenlerin filmi: Cadı Kazanı

Rıhtımlar Üzerinde: Elia Kazan’dan ihanetin felsefesi

***

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org