Korona günlerinde evde sinema: Kara Sevdalı Bulut

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Kara Sevdalı Bulut

Senaryo ve yönetimini Muammer Özer’in gerçekleştirdiği 1988 yapımı Kara Sevdalı Bulut filminde Haluk Bilginer, Zuhal Olcay, Şahika Tekand, Bülent Oran, Gökhan Mete ve Sonat Bilgin oynuyor.

Türkiye’de uzun süre yasaklı olan bu film, 1990’ların başında birkaç defa gösterim izni alır, ancak tekrar yasaklanır. Ta ki 2015 yılında İşçi Filmleri Festivali’nde gösterilenceye kadar.

Bir zamanlar cennet kadar güzel bir ülke varmış. O ülkede insanlar özgür değilmiş ve insanlar korku içinde yaşarlarmış. Çünkü, ülkenin hakimi zorbanın biriymiş. O ülkede fabrikada çalışan bir anne, banka memuru bir baba ve küçük bir kız yaşarmış. Bir gece sabaha karşı o güzelim ülkede askeri darbe olmuş ve anne, silahlı adamlar tarafından evden alınıp bilinmeyen bir yere götürülmüş. Günlerden sonra, anne gördüğü işkenceden dolayı yasayan bir ölü gibi geri dönmüş. Anne, yeni bir kişilik oluşturma ve var olabilme mücadelesi verirken kocasının klasik erkek kişiliğini zorlamış. Baba, kişilik bunalımına girerek çözülmüş ve giderek baskıcı, zorba bir kişiliğe dönüşmüş. Rivayete göre, anne ve kızı babayı terk edip bulut olmuşlar ve gökteki bulutların arasına karışmışlar.

Yönetmen: Muammer Özer

Dil: Türkçe

Yapım Yılı: 1988

Süre: 97′

İlklerin filmi

 • Haluk Bilginer’in Türkiye’deki ilk filmi.
 • Türk sinemasında yapılmış askeri darbe filmlerinin ilki ve öncüsü.
 • Sineray laboratuvarının sahibi Erol Ağakay ve film yapımcısı Kadri Yurdatap tarafından “Gece Yarısı Ekpresi” gibi film, “Yurtdışına kaçıracaklar” denilerek MİT’e ihbar edildi. İhbar üzerine laboratuvar ��ıkışı, denetime girmeden negatifi ve pozitifi MİT tarafından “tutuklanarak”, negatifin ve kopyanın adliye deposunda suç aleti olarak “hapsedilen” ilk film.
 • Kültür Bakanlığı ve Danıştay tarafından süresiz olarak yasaklanan ve halen yasaklı olan ilk Türk filmi.
 • Sineray’ın ses teknikeri Erkan Esenboğa tarafından filmin ses bandı sabote edilen ve bütün sesleri yeniden yapılan ilk film. Lale film stüdyosunda ses negatifi sabote edilen ilk film.
 • Antalya Film Festivali ön jürisi, Tanju Gürsu (SESAM temsilcisi), Nejat Saydam, Bülent Oran, Sungu Çapan, Hayri Caner ve Oğuz Makal, Abdurrahman Keskiner gibi solcuların da bulunduğu Antalya’daki festival ana jürisinin, filmin festivale alınmamasında ilk defa darbecilere suç ortaklığı yapmaları.
 • Atilla Dorsay’ın film için “Türk erkeğini kötüleyen bu filmin festivallerde gösterilmesinden utanç duyarım” dediği ilk film.
 • SESAM yetkilisi Meltem Savcı tarafından İstanbul’daki Berlin Film Destivali seçicisi Beki Probst’a kasıtlı olarak göstermediği ilk Türk filmi.
 • Sinema yazarları tarafından, Türk sinemasında günümüze kadar askeri darbeler üzerine yapılmış filmler arasında yok sayılan ilk film.
 • Filmin “tutuklanmasının” ardından aydınların, sanatçıların, filmcilerin, demokratların, ilerici geçinenlerin dayanılmaz sessizliği.
 • Filmin negatifleri yönetmeninin kucağında, herkesin üç maymunu oynadığı ülkesinden trenle Avrupa’ya yaptığı beş günlük zorlu bir yolculuktan sonra İsveç’e kaçırılarak “ölümden” kurtulmuş ve kendi ülkesinde bulamadığı özgürlüğe İsveç’te kavuşan ilk Türk filmi olmuştur.

Kara Sevdalı Bulut Dosyası

Çok uzun yıllardır İsveç’te yaşayan yönetmen Muammer Özer’in, Kara Sevda Bulut filminin başına gelenler, Türkiye’deki sinemanın hal-i pürmelalini gösteriyor. İbretlik bir öykü.

Kara Sevdalı Bulut filmine uygulanan sansürle ile ilgili  yıllardır biriktirdiği belgeleri sinematek.tv’ye gönderdi. Bu belgelere, yönetmenin notlarını,  özgeçmişini ve Altyazı dergisinin Haziran 2015’teki 151. sayısındaki söyleşiyi ekledik ve böylece 51 sayfalık mini bir dosya-kitap ortaya çıktı.

Bu dosyayı PDF olarak bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayınız.

***

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

Festival Youtube kanalına abone olmayı unutmayın:https://www.youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org