Kadirova’nın rahmindeki bulgulara DNA testi yapılmadan takipsizlik kararı verilmiş

Özbek vatandaşı Nadira Kadirova’nın AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölmesine ilişkin olayda, Kadirova ailesinin avukatlığını üstlenen Prof. İlyas Doğan, takipsizlikle kapanan dosyayı inceledi. Kadirova'nın rahmindeki bulgulara DNA testi yapılmadan takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı

Kadirova’nın rahmindeki bulgulara DNA testi yapılmadan takipsizlik kararı verilmiş

Özbek vatandaşı Nadira Kadirova’nın AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölmesine ilişkin olayda, Kadirova ailesinin avukatlığını üstlenen Prof. İlyas Doğan, takipsizlikle kapanan dosyayı inceledi.

Doğan, “Maktulün rahminde (erkeklerde bulunan bir organ olan prostatta üretilen bir enzim olan) prostat spesifik antijen (PSA) bulgusu mevcuttur. Bu veride yapılacak DNA tespiti ölüm olayının boyutunu değiştirebilecek önemdedir. Takipsizlik kararında buna değinilmemiş ve bu delil hakkında değerlendirme yapılmamıştır. Ayrıca ciddi bir delil araştırması yapılmış olsaydı olay günü Şirin Ünal ve kızı arasında yapılan telefon görüşmelerinin HTS kayıtlarına da yer verilmesi gerekirdi” dedi.

Nadira Kadirova kimdir?

Nadira, 23 yaşında göçmen ve işçi bir kadın olarak hayatını sürdürmeye çalışıyordu. Dört yıl önce Türkiye’ye gelen Kadirova, yaklaşık bir yıl boyunca AKP’li vekil Şirin Ünal’ın evinde çalıştı, Ünal’ın hasta eşine bakan Kadirova, 23 Eylül 2019 tarihinde Ünal’ın evinde şüpheli bir biçimde ölü olarak bulundu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, olayın “silahla gerçekleştirilmiş bir intihar” olduğunu açıkladı. Ama Nadira bir gecede apar topar, Adli Tıp’ta gerekli araştırmalar yapılmadan kaçırılırcasına ülkesi Özbekistan’a gönderildi. Ve Nadira’nın soruşturması “intihar” denilerek kapatıldı, AKP’li Ünal’a da takipsizlik kararı verildi.

Aynı bulgu Şule Çet davasının seyrini değiştirdi

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, son bulgular ışığında açıklama yaparak “intihar” denilerek üzeri kapatılmaya çalışılan Şule Çet davasını hatırlattı. Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Çet’in rahminde de aynı enzimin bulunduğunu ve davanın tüm seyrinin değiştiğini kaydetti.

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, şu soruları sordu:

  • Nadira intihar mı etti yoksa öldürüldü mü?
  • Nadira intihar etmiş bile olsa intihara Nadira’yı sürükleyen sebepler neydi?
  • Şirin Ünal’ın Nadira’yı cinsel şiddete maruz bıraktığı iddiaları doğru mu?
  • Nadira’nın bedeni neden ülkesine kaçırırcasına gönderildi?
  • Nadira’ya ne oldu?

Sendika.Org