Kadınlar Taksim’e yürüdü: “Geri adım atmaya hiç niyetimiz yok”

Kadınlar, valiliğin yasak kararına rağmen polis barikatlarını aşarak Taksim'e ilerliyor. Polis barikatlardan ikisini kaldırdı. Yasaklama kararına karşı açıklama yapan kadınlar, "Geri adım atmaya hiç niyetimiz yok" dedi

Kadınlar Taksim’e yürüdü: “Geri adım atmaya hiç niyetimiz yok”

Kadınlar 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’e yürüdü. Saat 19.00’da başlayacak yürüyüş öncesi kadınlar Tel Sokak’ta toplandı.

İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında yürüyüş düzenleyen kadınlar Sıraselvilere ulaştı.

Kadınlar, Sıraselviler’e kurulan polis barikatlarını aşarak ilerliyor. Polis barikatlardan ikisini kaldırdı. Kadınlar Taksim’e doğru yürüyüşlerinde ısrarcı. Sıraselviler’de toplanan binlerce kadın polis barikatının açılması için ses çıkarıyor. Sıraselviler’de uzun süren bekleyişin ardından kadınlar Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti.

Sıraselviler’de olan kadınlara ise polis biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı.

Fotoğraflar: Murat Bay, Vedat Örüç

“Geri adım atmaya hiç niyetimiz yok”

Feminist Gece Yürüyüşü İnisiyatifi bir açıklama yaparak “8 Mart yasaklanamaz” dedi. Gece yürüyüşünün her sene türlü bahanelerle yasaklanmaya çalışıldığını hatırlatan kadınlar “Feminist isyanımızdan, umutlarımızdan, birlikteliğimizden, neşemizden, arzularımızdan geri adım atmaya hiç niyetimiz yok” dedi.

Kadınların açıklamasının tamamı şöyle:

Etkinlikleri ve yürüyüşleri engellemek amacıyla Taksim ve İstiklal Caddesi Valilik tarafından ablukaya alınmış durumda. Valilik kararıyla, Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim çıkışları tamamen kapatıldı.

Taksim-Kabataş Füniküler hattı da yolcu alımına kapatıldı.

Kadınlar ise yasaklama kararına karşı yürüyüş yapmakta ısrarcı.

Gün içerisinde Kadıköy’de ve Beşiktaş’ta da 8 Mart eylemleri düzenlendi. Metro seferlerinin iptal olmasının ardından Kadıköy’deki eyleme katılan birçok kişi yürüyerek Taksim’e ulaşmaya çalışıyor.

“Taksim’e çıkan bütün yollar kapalı olacaktır”

Valilikten yasaklamalara yönelik olarak yapılan açıklama şu şekilde:

Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten duygularımızla kutluyoruz.

Bu anlamlı ve güzel gün nedeniyle İstanbul’daki sivil toplum kuruluşlarınca 7-8 Mart 2020 tarihlerinde yapılacağı bildirilen bütün faaliyetlere Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımız tarafından gerekli izinler verilmiştir.

Ancak bazı sivil toplum kuruluşları ve şahıslar tarafından sosyal medya yoluyla Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesinde, bugün saat 19.00’da etkinlik duyurusu yapılmaktadır.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin 2911 Sayılı Kanun çerçevesinde ilan edilen alanlar içerisinde olmaması nedeniyle akşam saatlerinde bu yerlere çıkan bütün yollar kapalı olacaktır.

Kadıköy’de 8 Mart mitingi: “Krize ve şiddete karşı isyandayız, tüm dünyada ayaktayız”

Sendika.Org