Kadıköy’de 8 Mart mitingi: “Krize ve şiddete karşı isyandayız, tüm dünyada ayaktayız”

İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla pek çok kadın örgütü Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde düzenlenen mitingde bir araya geldi. Kadın Meclisleri de Beşiktaş'ta toplandı

Kadıköy’de 8 Mart mitingi: “Krize ve şiddete karşı isyandayız, tüm dünyada ayaktayız”

8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde bir miting düzenledi. Renkli kıyafetleriyle, hazırladıkları dövizlerle, sloganlarla, alkış ve zılgıtlarıyla alanı dolduran kadınlar, krize, şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” dedi.

Kürtçe ve Türkçe dövizler taşınan eylemde “Barış için ısrar ediyoruz”, “Kadın kadının yurdudur, göçmen kadınlar kız kardeşimizdir”, “Eşit işe eşit ücret istiyoruz”, “Faturalara değil ücretlere zam”, “Adım Cemile”, “Gücümüz birliğimiz” mesajları öne çıktı.

Kadınlar sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Nefrete karşı yaşasın hayat”, “Kadınız öfkeliyiz, peşinizdeyiz”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları attı.

Name Öztürk: “Kadınlar hep birlikte buradayız”

Erkek şiddetine karşı yaşamını meşru müdafaa ile koruyabilen Namme Öztürk de alan da kadınlara seslendi: “Kadın dayanışması sayesinde bugün buradayım, Kadın dayanışması nasıl mı güçlü; işte buradayım, bu şekilde güçlü. Kadın dayanışmasının dini, dili, ırkı, sağcısı, solcusu, türbanlısı, açığı, sosyalisti, feministi hiçbir şekilde fark etmeden kadın dayanışması bu şekilde güçlü. Kadınlar hep birlikte buradayız. Ne güzeliz, ne kadar güzeliz. Bir kez daha görmek istemeyenlerin gözüne, gözüne buradayız. Yaşasın kadın dayanışması.”

Kadın Meclisleri Beşiktaş’ta eylemdeydi

Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da 8 Mart dolayısıyla İstanbul Beşiktaş’ta bir araya geldi. 2019 yılında 474 kadının hayatını kaybettiğini hatırlatan platform üyeleri “Kadın cinayetlerini durduracağız” dedi. Cinsiyet eşitsizliğine ve erkek şiddetine karşı kadınlar eşitlik ve özgürlük talep etti. Eylende Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan ve Şule Çet’in babası İsmail Çet de birer konuşma yaptı.

Sendika.Org (Vedat Örüç)