İran 85 bin mahkumu serbest bıraktı, Brezilya’da yüzlerce mahkum firar etti

Çin’den sonra koronavirüsün en çok ölüme neden olduğu ülkelerden biri olan İran’da yaklaşık 85 bin mahkum geçici olarak serbest bırakıldı. Brezilya'da ise bazı cezaevlerinde isyan çıktığı, farklı kentlerde yaklaşık bin 350 mahkumun firar ettiği öğrenildi

İran 85 bin mahkumu serbest bıraktı, Brezilya’da yüzlerce mahkum firar etti

Koronavirüs salgınından Çin’in ardından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunan İran, salgına karşı önlem olarak aralarından siyasi tutukluların da bulunduğu yaklaşık 85 bin mahkumu geçici olarak serbest bıraktı. Brezilya’da ise bazı cezaevlerinde isyan çıktı. Farklı kentlerde yer alan cezaevlerinden yaklaşık bin 350 mahkumun firar ettiği belirtildi.

85 bin mahkum serbest bırakıldı

Sputnik’in haberine göre, İran’da Yargı Erki Sözcüsü Golamhüseyin İsmaili, salgının daha fazla yayılmasını önlemek adına 85 bin mahkumu geçici olarak serbest bıraktıklarını duyurdu. İsmaili’nin verdiği bilgiye göre bu kişiler arasında siyasi mahkumlar da bulunuyor, serbest bırakılanların yarısını da güvenlik bağlantılı kişiler oluşturuyor. Mahkumların ne zaman döneceğine dair bilgi ise verilmedi. İsmaili, “Cezaevlerinde salgına karşı koymak için önlemler de alındı” dedi.

İran’da aşırı kalabalık cezaevlerinin hastalık yuvası olduğu konusunda uyarıda bulunan Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz hafta hükümete tüm siyasi tutukların serbest bırakılması çağrısı yapmıştı. İran daha önce de yaklaşık 70 bin mahkumun serbest bırakıldığını duyurmuştu.

İran’da salgın nedeniyle 853 kişi yaşamını yitirdi, doğrulanmış vaka sayısı da 14 bin 991’e yükseldi.

Bin 350 mahkum firar etti

Brezilya’da yayın yapan G1’in haberine göre, ülkenin güneyinde bulunan Sao Paulo eyaletindeki Mongagua, Tremembe, Mirandopolis ve Porto Feliz kentlerindeki çoğunluğu yarı açık cezaevlerinde Covid-19’un yayılmasına karşı ziyaretlerin ve geçici çıkışların kısıtlandırılması gibi önlemler nedeniyle isyan çıktı.

Mongagua kentinde yaklaşık 400 mahkum kaçtı. Mirandapolis kentindeki isyanda 926, Taubate’de ise 30 mahkum firar etti. Mahkumların ateş yakarak çıkardığı isyanların, yarı açık cezaevinde bulunan ve 17 Mart için planlanan geçici çıkış izninin Covid-19 virüsünün yayılması tehlikesiyle ertelenmesinden dolayı çıktığı bildirildi.

Brezilya güvenlik güçlerinin Mongagua’daki yarı açık cezaevinden kaçan 41 mahkumu yakaladığı öğrenildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur