Irak’ta ABD üssüne saldırıda en az üç kişi yaşamını yitirdi: ABD-İran gerilimi yeniden tırmanabilir

Irak’ta yine bir ABD askeri üssü roketlerle hedef alındı ve üste yer alan iki ABD’li ve bir İngiliz olmak üzere en az üç personel yaşamını yitirdi. Saldırının İran destekli milisler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği düşünülürken ABD de Suriye’nin Irak sınırındaki İran destekli milisleri hedef aldı

Irak’ta ABD üssüne saldırıda en az üç kişi yaşamını yitirdi: ABD-İran gerilimi yeniden tırmanabilir

İsimlerinin gizli kalması kaydıyla Reuters haber ajansına konuşan ABD’li yetkililer, Irak’ta başkent Bağdat’ın kuzeyindeki Taci askeri üssüne 18 küçük roketle düzenlenen saldırıda iki ABD’li ve bir de İngiliz personelin öldüğünü, 10’un üzerinde de yaralı olduğunu söylediler.

Yaralılar arasında durumu ağır olanlar olduğu için ölü sayısının artabileceğini söyleyen yetkililer, saldırının sorumluluğunun kimde olduğunu söylemek için çok erken olduğunu belirttiler. Saldırıyı İran destekli milislerin gerçekleştirdiği açığa çıkarsa bu ABD ve İran arasında yeni bir çatışma sürecine yol açabilir.

Son askeri tırmanış ocak ayında ABD’nin İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesi ve bunun karşılığında İran’ın Irak’taki bir ABD üssüne saldırarak 100’den fazla askerin beyin sarsıntısı geçirmesine yol açmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Süleymani’nin öldürülmesinin İran’ın ve İran destekli grupların daha fazla saldırıda bulunmasına engel olmak için gerekli olduğunu savunmuştu.

Irak’taki ABD liderliğindeki askeri koalisyon, bir kamyondan atılmış olabileceği düşünülen 18 adet 107 mm Katyuşa roketinin üsse isabet ettiğini söyledi. Üç personelin öldüğünü ve 10’un üzerinde personelin yaralandığını da doğruladı ancak ölenlerin kimliğine ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Koalisyon adına yapılan açıklamada, “Saldırıyla ilgili Koalisyon ve Irak Güvenlik Güçleri tarafından soruşturma yürütülüyor” denildi.

Çarşamba erken saatlerde Irak ordusunda yapılan açıklamada, saldırıda herhangi bir kayıp olmadığı belirtilmişti.

ABD-İran gerilimi tırmanıyor

ABD ve İran arasındaki gerilimin açık bir çatışmaya evrilmesine yönelik işaretler karşısında, Demokratların ağırlıkta olduğu ABD Temsilciler Meclisi, çarşamba günü Trump’ın İran’a karşı bir savaş başlatma olanaklarını sınırlayan bir düzenleme geçirdi.

Cumhuriyetçi başkan, Demokrat selefi Barack Obama yönetimi döneminde varılan nükleer anlaşmadan ABD’yi çıkarmış ve ardından İran’a karşı yenilenmiş yaptırımlar eşliğinde giderek tırmanan çatışmacı bir söylem tutturmuştu.

Washington ve Tahran arasındaki gerilim son aylarda Irak topraklarında cereyan etmişti.

İran destekli paramiliter gruplar ABD askeri üslerini ve Bağdat’ta ABD Elçiliği’nin bulunduğu bölgeyi sürekli roketlerle hedef alıyor.

Hizbullah Tugayları (Kata’ib Hizbullah) milisleri geçen yıl bir ABD’linin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan bir saldırı nedeniyle suçlanmış, bu saldırıda da ABD’nin Irak ve Suriye��de bu grubu hedef alan saldırılarına yol açmıştı.

İran destekli milisler vuruldu

Taci üssünü hedef alan roketli saldırının ardından da Suriye’nin Irak sınırındaki Abukemal kasabasında konuşlu İran destekli milisler ABD tarafından vuruldu.

Sendika.Org