HDP’li Garo Paylan: “Tüm yurttaşlar sağlık hizmetinden faydalanacak mı?”

HDP Milletvekili Garo Paylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Tüm yurttaşların ve sığınmacıların ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanmaları sağlanacak mıdır?” diye sordu

HDP’li Garo Paylan: “Tüm yurttaşlar sağlık hizmetinden faydalanacak mı?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, koronavirüsüne karşı alınması gereken tedbirlere ilişkin soru önergesi verdi.

Paylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, virüsün Türkiye’de iki kişide tespit edilmesinden sonra salgına dönüşebileceği konusundaki endişelerin arttığına dikkat çekti. Böylesi bir ortamda sağlığından şüphe duyan tüm yurttaşların ücretsiz sağlık hizmetine başvurabilmesinin hayati bir önem kazandığına değinen Paylan, önergenin devamında şunlara yer verdi:

Türkiye’de yaklaşık 8 milyon kişinin işsiz olduğu bilinmektedir. Kayıt dışı olarak da 8 milyonun üzerinde vatandaşımız çalışmaktadır. İşsiz olan ve kayıt dışı çalıştırılan yurttaşlar, ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamamaktadır. Tüm yurttaşların ve sığınmacıların eşit, erişilebilir ve ücretsiz biçimde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi koronavirüsü salgınının kontrol altında tutulabilmesi için hayatidir.

Paylan, bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

  1. Koronavirüs salgını şartlarında, tüm yurttaşların ve sığınmacıların ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanmaları sağlanacak mıdır?
  2. Milyonlarca vatandaşımızın sağlık hizmetlerine erişim imkânı yokken, koronavirüs salgını nasıl kontrol altına alınabilecektir?

Sendika.Org