HDP Sözcüsü Ebru Günay: “Toplumsal ittifakı geliştirecek konumdayız”

HDP Sözcüsü Ebru Günay gündeme dair açıklamalarda bulundu. Barış, demokrasi ve çözümü üretecek bir toplumsal ittifakı geliştirecek bir konumda olduklarını söyleyen Günay, “Partimiz toplumun bütünü kapsayacak bütün sorunlara çözüm üretecek, çözümlere sahiptir” dedi

HDP Sözcüsü Ebru Günay: “Toplumsal ittifakı geliştirecek konumdayız”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Günay, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına, Newroz’un iptal edilmesine, koronavirüs salgınına ve İmralı tecridine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dün (12 Mart) yapılan HDP olağanüstü MYK toplantısına dair konuşan Günay, şu açıklamalarda bulundu:

MYK gündemi üzerine

Merkez Yürütme Kurulu’nda önemli tartışmalar yürüttük, önemli kararlaşmalara vardık. Bu toplantıya giderken sevgili Selçuk Mızraklı’ya ceza verildi. Bizim toplantımız devam ederken Diyarbakır’da aralarında avukatların da olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Hafta başında gazeteciler tutuklandı. Yani AKP hükümeti bir kez daha muhaliflere yönelik düşman hukukunu işletmeye başladı ve bunu yargı eliyle yapıyor. Hükümete çağrı yapıyoruz muhaliflere yönelik baskı politikalarından ve düşman hukukundan bir an önce vazgeçin. İdlib’de ortaya çıkan sonuç çok net. AKP’nin topluma dayattığı savaş politikasının bir çıkmaz olduğu ortay çıktı. Buradan çıkışın yolu bir an önce Suriye’den çıkmak, Türkiye’yi uluslararası alanda hüsrana uğratan Moskova’dakine benzer hezimetlerdir. Başta Kürtler olmak üzere bütün halklara yönelik düşmanlıktan vazgeçmelidir. Partimiz toplumun bütünü kapsayacak bütün sorunlara çözüm üretecek, çözümlere sahiptir. Barış, demokrasi ve çözümü üretecek bir toplumsal ittifakı geliştirecek bir konumdayız. Bu konuda tüm kurullarımız hazırlıklarını yapıyor

Newroz’un görkemi 1 Mayıs’a taşınacak

Newroz başta Kürtler olmak üzere bütün halklar için direniş bayramıdır. Bizim için çok önemli bir bayram. Bizler hazırlıklarımızı Newroz’un ruhuna uygun yürütürken, dünyayı sarsan koronavirüsü nedeniyle kutlamaları yeniden değerlendirme ihtiyacı duyduk. Newroz platformu ve parti kurullarımızla yaptığımız tartışmalar sonucunda, halk sağlığını esas aldık. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türk Tabipler Birliği (TBB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) başta olmak üzere bağımsız sağlık kurumlarının yaklaşımlarını esas aldık. Halklara mal olmuş milyonların kutladığı Newroz kutlamalarını halk sağlığını düşünerek ertelemek zorunda kaldık. Newroz’un kutlanması ve baharın karşılanması önemliydi. Newroz’un görkemini 1 Mayıs’a taşıyacak, kitlelerin aynı coşkuyu 1 Mayıs alanlarına taşıyacağına inancımız tamdır.

Koronavirüs

Koronavirüs dünyada bu durum ciddi bir şekilde tartışılırken, başta Sağlık Bakanı olmak üzere iktidar durumun ciddiyetinden uzak bir şekilde olaya yaklaşmaktadır. Bu konuda tedbirlerin bir an önce kamuoyu ile paylaşılması, tedbirlerin şeffaf yürütülmesi, sağlık örgütleri ile koordineli bir çalışma yürütülmesi esas alınmalıdır. AKP bütün doğal afetlerde ve kriz alanlarında meseleyi güvenlik politikasına dönüştürerek kendi iktidarını sürdürmeye çalışıyor. Bunu Elazığ depremi ve çığ meselesinde gördük. Bu mesele güvenlik meselesi AKP’nin kendisine iktidar devşireceği bir mesele değil, halk sağlığı meselesidir. Yoksullara yönelik hijyen ve dezenfektan malzemeleri bir an önce ücretsiz dağıtılmalıdır bu sosyal devlet olmanın gereğidir. Bir diğer risk alanı cezaevleri. Sağlık durumu değerlendirilerek ayrı bir değerlendirmeye ihtiyaç var. Başta hasta tutsaklar olmak üzere risk grubundaki bütün tutsaklar serbest bırakılmalıdır.

İmralı tecridi

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecride dair eylem ve etkinlik planlamasına ilişkin sorulan soruya Günay, “Konferans kararlarımız var. Savaş karşısında barışı, tecrit karşısında özgürlüğü savunan kararlılığımız var. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Tecride karşı özgürlük, ölüme karşı yaşam ve savaşa karşı barış kapsamında önümüzdeki günlerde planlamamızı sizlerle paylaşacağız.” dedi.

Sendika.Org