HDP, Newroz programını açıkladı: “Demokrasi, adalet ve özgürlük için meydanlara”

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da katılımıyla dün (11 Mart) Diyarbakır’da Newroz programı açıklandı

HDP, Newroz programını açıkladı: “Demokrasi, adalet ve özgürlük için meydanlara”

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da katılımı ile Diyarbakır’da düzenlenen bir basın toplantısı ile Newroz programı açıklandı. Bu yılki programa göre, Diyarbakır Newroz’u 21 Mart’ta Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı’nda, İstanbul Newroz’u ise 22 Mart’ta Yenikapı Meydanı’nda kutlanacak. Newroz, “Demokrasi, adalet ve özgürlük için meydanlara” sloganıyla kutlanacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinen Azad (TJA), Azadî Hareketi, Kürdistan Komünistlerinin Partisi (KKP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) ile  PDK-Bakûr gibi parti ve örgütlerin temsilcilerinin de katıldığı toplantıda ortak metin okundu.

Ortak metnin Türkçesini Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Kürtçesini ise İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç okudu.

“Bu yılki Newroz kayyımlara, baskıya ve savaş cevap olacak”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bu yılki Newroz’un savaş politikalarına, baskıya, şiddete ve kayyumlara cevap olacağını söyledi. 2013’teki Diyarbakır Newroz’unu hatırlatan Buldan, “Çözümsüzlüğü dayatmak isteyen zihniyet tüm Ortadoğu’da acılara vesile oldu” dedi. Buldan “2013 Newroz’u dikkate alınmış olsaydı, bugün yaşanan krizlerin, başta Türkiye ve Ortadoğu olmak üzere kaosların hiçbiri olmayacaktı” dedi.

“Öcalan hâlâ barıştan yana çağrılar yapıyor”

Abdullah Öcalan’ın barış çağrısını yinelediğini söyleyen Buldan “Sayın Öcalan hâlâ aynı noktada, hâlâ vermiş olduğu mesajlarda Türkiye halklarının, Suriye halklarının, Ortadoğu halklarının barıştan yana olan çağrılarına destek veren açıklamalar yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Ortadoğu’da barışın sağlanmasının ön şartı Kürtlerin temel haklarına kavuşmasıdır”

Ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise bu yıl ki Newroz’un tarihsel bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Sancar, “Ortadoğu’da barışın sağlanmasının ön şartı Kürtlerin temel haklarına kavuşmasıdır” dedi.

Sancar, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Bazı kesimler Kürtlerin birliğini tam olarak anlayamıyorlar. Neden bunun bu kadar vurgulandığı anlamıyorlar. Ortadoğu’da temel haklarından yoksun bırakılmış en az yüz yıldır inkar ve asimilasyona maruz kalmış, farklı ülkelerde, parçalarda yaşayan Kürtler eğer temel hakları için bir araya gelemezlerse, bu konuda bir başarıya, bir sonuca ulaşmaları zordur. Temel hakları için varoluş hakları açısından Kürtlerin bir araya gelmesi şarttır. Kürtlerin böyle bir temelde bir araya gelmeleri, tüm halklara barış ve özgürlük konusunda yeni bir kapılar açacaktır. Kürtlerin birliği başka halklara karşı değil, başka halklarla birlikte olmaktır. Başka halklarla, diğer halklarla eşitlik temelinde bir arada yaşamak için.

Başvuru yapıldı

7 kişiden oluşan miting düzenleme kurulu, Diyarbakır’da 21 Mart’ta kutlanacak olan Newroz programı için valiliğe başvuruda bulundu. Valiliğin önümüzdeki günlerde ise başvuruya yanıt vereceği bekleniyor.

Sendika.Org