Haseke’de IŞİD’li mahkûmlar isyan çıkardı: “Bazı militanlar kaçtı”

YPG-QSD güçleri tarafından Bağuz’da yakalanan IŞİD’lilerin kaldığı hapishanede isyan çıktı. QSD'ye bağlı birimlerin Haseke’deki hapishaneyi abluka altına aldığı, ancak bazı IŞİD’lilerin kaçtığı bildirildi

Haseke’de IŞİD’li mahkûmlar isyan çıkardı: “Bazı militanlar kaçtı”

Suriye’nin Haseke vilayetinde, IŞİD’li mahkûmların kaldığı bir hapishanede dün (29 Mart) gece saatlerinde isyan çıktı.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA), Haseke’deki hapishanede, YPG-YPJ’nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından Deyrizor vilayetine bağlı Bağuz’da yakalanan yaklaşık 5 bin militanın bulunduğunu bildirdi.

ANHA, IŞİD militanlarının hapishanenin güvenliğini sağlayan QSD’lileri rehin almaya çalıştığını, ancak başarısız olunca hapishane duvarlarını yıkmaya başladığını kaydetti.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), IŞİD’lilerin Guveyran hapishanesinin bazı bölümlerini ele geçirdiğini, QSD’nin de olaya hızlıca müdahale ettiğini bildirdi.

QSD’ye bağlı “Anti Terör Güçleri”, hapishaneyi ablukaya aldı ve bölgedeki tüm yolları trafiğe kapattı. Ayrıca ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona bağlı savaş uçakları, bölgenin üzerinde yoğun uçuşlar gerçekleştirdi.

“Bazı IŞİD’liler kaçtı”

ANHA’nın aktardığına göre, olaya ilişkin açıklama yapan hapishane müdürü Rubar Hesen, IŞİD’lilerin ilk olarak uluslararası koalisyon ve Hukuk Komitesi ile görüşmek istediğini söyledi. Ancak daha sonra IŞİD’li mahkûmların hapishaneye ait iki kamerayı ve odalar arasındaki duvarları kırdığını kaydeden Hesen, “Şu an bazı alanlar IŞİD’lilerin elinde ve bazıları da kaçtı” dedi.

IŞİD militanlarının kontrol altında tutulmasının sadece QSD’nin ve uluslararası koalisyonun görevi olmadığını söyleyen Hesen, “Bu cezaevinde 50 farklı ülkenin vatandaşı olan çeteler var. Bu devletlerin hiç biri destek vermiyor. Cezaevinde halen tam kontrol sağlanmadı. Ancak güvenlik güçleri cezaevinin iç ve dış noktalarını abluka altına aldı” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA da bazı IŞİD’li mahkûmların kaçmayı başardığını bildirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur