Feminist isyan barikatları aştı: İl il 8 Mart eylemleri

Kadınlar bu yılda 8 Mart'ta sokakları feminist isyan ile doldurdu. Kadınlar Türkiye'nin dört bir yanında hakları için, erkek egemenliğine karşı meydanlara çıktı

Feminist isyan barikatları aştı: İl il 8 Mart eylemleri

Manisa: “Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir”

Manis Kadın Platformu çağrısıyla toplanan kadınlar basın açıklaması yaptı. “Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir” pankartıyla basın açıklaması düzenleyen Platform adına basın açıklamasını Eğitim Sen Manisa Şubesi Kadın Sekreteri Ayşe Dubaz okudu.

Kadınların taleplerinin de okunduğu açıklamada Dubaz, şunları ifade etti:

Bugün ülkemizde, kamudaki istihdam parçalı, performansa dayalı, esnek, güvencesiz bir yapıya dönüştürüldü. Bu dönüşüm beraberinde bize, daha fazla eşitsizlik, yoksulluk, ayrımcılık, cinsiyetçilik, şiddet, taciz ve mobbingi getirdi. Bu kölelik koşulları, baskıyla, örgütlülüğümüz parçalanarak kabul ettirilmek isteniyor. Ucuz ve güvencesiz yedek iş gücü olarak değerlendirilen kadın emeği ancak iş ve aile yaşamı uyumlaştırma anlayışıyla, istihdamda kendine yer bulabiliyor. Kamusal alandan dışlanmanın, istihdam alanından ayrılmak zorunda bırakılmanın nedenlerinin en başında kamusal hizmetlerin yokluğu/özelleştirilmesi ile bakım sorumluluğunun kadınlara yüklenmesi geliyor. Haklarımız bir bir elimizden alınıyor. Din siyasallaştırılıyor, eşitsizlik fıtratla açıklanıyor. Savaşın, göçün ve ekonomik krizin en yakıcı sonuçlarını yine kadınlar yaşıyor.

Yapılan açıklamada, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) dört ana talebi de belirtildi:

  • Doğum izinleri arttırılmalı,
  • 8 Mart kadınlar için ücretli izin günü sayılmalı,
  • Kapatılan kamu kreşleri açılmalı,
  • Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmalıdır.

İstanbul: “Çıkalım zıvanadan, kuralım hayatı yeni baştan”

Kadınlar, 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Kadın Savunma Ağı’ndan kadınlar, “Çıkalım zıvanadan, kuralım hayatı yeni baştan” yazılı pankart ile Kadıköy sokaklarında yürüyüş düzenledi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada saat 19.00’da Taksim’de yapılacak “Feminist Gece Yür��yüşü” için yasak açıklaması yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin 2911 Sayılı Kanun çerçevesinde ilan edilen alanlar içerisinde olmaması nedeniyle akşam saatlerinde bu yerlere çıkan bütün yollar kapalı olacaktır.

Kadıköy’den Taksim’e geçmek üzere vapura binen kadınlar Beşiktaş’a ulaştı.

Ankara:”Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!”

Ankara’da da 8 Mart için sokağa çıkan kadınlar erbane, ıslık ve zılgıtlarla yürüyüşe başladı.

Ankara’da yapılan 8 Mart yürüyüşü güzergahını polis barikatla kapattı. Kadınlar polis barikatına, “Barikat açılsın, kadınlar yürüsün” sloganlarıyla karşılık verdi.

Kadınların ısrarı sonrası barikat açıldı, yürüyüş devam etti. Kadınlar Sakarya Meydanı’nda buluştu.

Diyarbakır: “Direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyoruz”

Diyarbakır’da binlerce kadın, “Direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyoruz” ^sloganıyla İstasyon Meydan��’na akın etti. Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Miting alanına, “Em yekitiya netewî di pêşengtiya jinê de birexistin dikin”, “Kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler politiktir”, “Mücadele seninle başlar direnişi örgütle”, “Doğanın ve kadının özgürlüğü için ekolojik yaşamı savunuyoruz”, “Hakikat ve adalet için direnişteyiz” ve “Çocuğa yönelik taciz ve tecavüzün affı olmaz” yazılı pankartlar asıldı.

Hopa: “Şiddet, yoksulluk, kadın düşmanlığı değil; yaşamak istiyoruz”

Hopalı ve Kemalpaşalı kadınlar 8 Mart’ta sokakları mora boyadı. Hopa ve Kemalpaşa sokaklarında erkek egemenliğine ve savaşa karşı isyanı büyüttüler.

Saat 13:00’da Kemalpaşa’da bir araya gelen kadınlar Kemalpaşa Meydanı’na “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganlarıyla yürüdü.

Hopalı Kadınlar   saat 15:00’da Hopa  belediyesi önünde bir araya geldi. Hopa Belediyesi önünden “Şiddet, yoksulluk değil yaşamak istiyoruz. Kadınlar barışta ısrarcı” pankartı arkasında yürüyüşe başlayan kadınlar “Savaşa Hayır Barış hemen şimdi”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” sloganlarıyla Hopa sokaklarını mora boyadı. Yürüyüş ile Hopa meydanına gelen kadınlar basın açıklaması ve oynanan horonların ardından eylemini sonlandırdı.

Şırnak: “Jin, jiyan, azadî”

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Şırnak’ın Silopi ilçesinde düzenlediği bölgesel miting başladı. Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre “Direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyoruz” sloganıyla Newroz Parkı’nda gerçekleşen miting alanı mor ve beyaz balonlar ile mor renkli bayraklar ile süslendi. Alandaki sahneye, “Em berxwedanê bi rexîstin dikin, ber bi azadiyê ve dimeşin” ve “ 8’ê Adarê pîroz be” yazılı dev pankartlar asıldı.

Bursa: “Erk eken şiddet biçer”

Kadınlar Bursa Fomara Meydanı’nda buluştu.

Antakya: “Krize ve şiddete karşı mücadelede ısrarcıyız”

Antakya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Kadınlar Birlikte Güçlü çağrısıyla basın açıklaması yapıldı. Büyük Antakya Parkında yapılan açıklamaya HDP Hatay İl Eşbaşkanı Aysel Eşiyok, ve çok sayıda kadın kat��ldı.

“Krize ve şiddete karşı mücadelede ısrarcıyız” pankartı açılırken, kadınlar ellerinde “Yaşasın 8 Mart”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Kız kardeşlerimizin hesabını soracağız”, “Kadınlar susmayacak özgürce yaşayacak”, “Fıtratımızda direniş var” ve “Nafakama dokunma” yazılı dövizler taşıdı.

Açıklamada  “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganları atıldı.

Açıklamayı Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü adına Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı yaptı.

8 Mart’ın tarihçesinden kısaca bahseden Avcı, “Özgürlükleri gasp edilirken direnmekten ve barışta ısrar etmekten asla vazgeçemediklerini ifade etti. Kadınların dünyanın her yerinde göçe, taciz ve tecavüze uğradığını belirten Avcı, “Hayatları ellerinden alınan, hakları yok sayılan tüm göçmen ve sığınmacı kadınların yaşadığı ayrımcılık ve güvencesizliğin son bulmasını istiyoruz. İşte bu yüzden her gün öldürülen biz kadınlar, tüm gücümüzle yaşamı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklama serbest kürsünün ardından sloganlar eşliğinde son buldu.

Dersim: “Gülistan Doku nerede?”

Dersim Kadın Platformu da 8 Mart’ta Sanat Sokağı’nda yürüyüş düzenledi. Yeni Yaşam’da yer alan habere göre rengarenk kıyafetleri ve talepleriyle Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, kayıp Munzur Üniversitesi üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun akıbetini sordu. Şarkılar eşliğinde kısa bir halayın ardından platform adına Çağla Yolaşan basın açıklamasını okudu.

Yolaşan, üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasıyla birlikte üniversitedeki genç kadınların şiddet, taciz, tecavüz, yoksulluk sarmalında sıkıştırılmak istendiğini vurguladı. Gülistan Doku olayının üniversitedeki genç kadınların çığlığı olduğunu söyleyen Yolaşan, “Gülistan tüm ülkede öldürülen, alıkonulan, intihara sürüklenen, öldürülüp de intihar süsü verilen kadınların sembolü oldu. Zainal Abakarov ve ailesi hakkında hiçbir kovuşturma yürütülmeden olayın hemen ardından ‘tatil’ amaçlı başka bir ile gönderilmesini doğru bulmazken bir de aile dün evi taşımaya gelmiştir. Bu davada birileri korunuyor mu sorusunu ortadan kaldırmak için daha geniş bir soruşturma yürütülmelidir” diye konuştu.

Batman: “Benim adım Taybet, benim adım Hasankeyf”

HDP Batman Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kentteki Mezopotamya Çiftlik Market Kavşağı’nda binlerce kadının katılımıyla miting düzenledi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, miting boyunca mor, sarı, kırmızı ve yeşil bayrakları ellerinden düşürmeyen kad��nlar, s��k sık “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana jinan”, “Navê min Taybet e – Benim adım Taybet” ve “Tecavüz kültürüne hayır” sloganları attı. Kadınlar, “Benim adım Hasankeyf” yazılı dövizler ile de sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık Hasankeyf’e dikkat çekti.

Eskişehir: “Eşit özgür güvenceli bir yasamda ısrarcı, direnişte ısrarcıyız”

Eskişehir’de kadınlar “Eşit özgür güvenceli bir yasamda ısrarcı, direnişte ısrarcıyız” diyerek Espark Avm önünden Adalar Migros’a yürüyüş gerçekleştirdi.

Antep: “Şiddete, yoksulluğa, eşitsizliğe karşı vardık, varız, varolacağız”

Gaziantep Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla toplanan kadınlar y��rüyüş gerçekleştirdi. Ellerinde “Şiddete, yoksulluğa, eşitsizliğe karşı vardık, varız, varolacağız” yazılı pankart taşıdı.

Trabzon: “Yaşamak istiyoruz! Eşit, özgür, güvende yaşamak istiyoruz!”

Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Merkez Postane önünde toplanan kadınlar yürüyüş gerçekleştirdi.

Tarsus: “Emeğimiz özgürlüğümüz ve haklarımız için alanlardayız”

Kadınlar, Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısı ile Halk Eğitim Merkezi önünde toplanıp Yarenlik alanına yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşten sonra basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında barışa, kadın cinayetlerine ve ekonomik krize sıkça vurgu yapıldı.

Kadınlar yürüyüş sırasında sıkça “Gülistan Doku nerede?” diye sordu.

Sendika.Org