“Evimiz, camımız, balkonumuz Newroz alanıdır”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Newroz kutlamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. HDP adına açıklama yapan parti sözcüsü Ebru Günay, dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgınından kaynaklı bu sene ki Newroz kutlamalarını iptal ettiklerini, kutlamalar için yurttaşların balkonlara, camlara, avlulara çıkmalarına davet etti

“Evimiz, camımız, balkonumuz Newroz alanıdır”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Diyarbakır İl Binası’nda Newroz kutlamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. “Newroz’u tek cümleyle ifade etmek gerekirse direniş ruhudur” diyen Günay, “Newroz bu topraklarda hep direniş ruhunu ifade etti. Nusaybin’den, Şırnak’ta, Cizre’de, Sur’da hep direnişi sembolize etti. 90lı yıllardan bu yana mücadele zeminine dönüştü. Statü taleplerinin zirvesinin olduğu bir gündü. 30 yıl kesintisiz Newroz’u kutladık. Kürtler, kadın erkek, genç, yaşlı demeden Newroz alanına aktılar. Bizim için başka anlamları olan Newrozlar da oldu. Biri de Sayın Öcalan’ın mesajının okunduğu 2013 Newroz’uydu. Açlık grevlerine de tanıklık ettik. Bu direniş sonrası Sayın Öcalan’la görüşmeler gerçekleşti. Görüşmelerde 2013 Newroz hattında olduğunu deklare etti. Bunu defalarca da kamuoyuna deklere etti” dedi.

“İnsanlık zor zamanlarla karşı karşıya”

Dünyayı genelinde etkili olan Koronvavirüse de dikkat çeken Günay, virüs nedeniyle insanlığın zor zamanlarla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Maddi olanaklarımızı paylaşacağız, hep birlikte bu zorlu günleri daha çok dayanışma ve ortaklaşmayla aşacağız” diye konuştu. Bu yıl milyonların katılacağı Newroz kutlamalarını planladıklarını, ancak virüsten kaynaklı ortaya çıkabilecek riskleri göze alamadıkları belirten Günay, bunun için de kitlesel Newroz kutlamalarını iptal ettiklerini söyledi.

“Bizler Newroz direniş geleceği ile bugünlere gelmiş halkız”

Newroz’un temsil ettiği değerlerin üzerine duran Günay, şöyle devam etti:

Newroz’un temsil ettiği değerleri büyüterek çoğaltarak yolumuza devam edeceğiz. Newroz coşkunun ve moralinden kendimizi mahrum etmeyeceğiz. 2020 Newrozu’nu saat 20.20’de bulunduğumuz her yerde kutlayacağız. Bu zorlu günlerde halkımızı balkonlarına, camlarına, avlularına çıkmaya davet ediyoruz. Halkımızdan cep telefonu ışığını, fenerini yakmasını istiyoruz. Aydınlığın bu karanlığı parçalamasını istiyoruz. Aramızda salgından kaynaklı fiziki mesafeler olabilir ama bizler ruhta tek yürek olacağımız Newrozu karşılayacağız. Bizler Newroz direniş geleceği ile bugünlere gelmiş halkız.” Newroz’u kutlamaya ve dünyaya dayanışma mesajları yollamaya devam edeceklerini aktaran Günay, “Biz neredeysek, Kürtler, halklar neredeyse Newroz orada. Evimiz, camımız, balkonumuz Newroz alanıdır. Şimdiden başta Kürtler olmak üzere tüm halkların Newrozu’nu kutluyoruz.

HDK: “Halkların Newrozu kutlu olsun”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 21 Mart Newroz Bayramı dolayısıyla Kürtlerin ve Ortadoğu halklarının bayramını kutladığı yazılı mesaj yayımladı. Zulüm ve kandan beslenen iktidarların halklar için kader olmadığının kanıtlandığı belirtilen mesajda, Newroz’u 2020 yılında da büyük bir coşku ve büyüyen mücadele iradesiyle karşılayacaklarının vurgusu yapıldı.

2020 Newrozu’nun savaşa, zulme, eşitsizliğe, baskılara ve tutuklamalara karşı her zamankinden daha fazla özgürlüğün ve mücadelenin sesi olacağı belirtilen mesajda, şu ifadelere yer verildi:

Halklarımız inkara ve imha politikalarına karşı bugün de özgürlük ve yeni yaşama dair ısrarını sürdürecektir. Ortadoğu’da sürekli güncelleştirilmeye çalışılan paylaşım savaşlarına karşı, Rojava’da devrimi yaratan, özgür yaşamı inşa eden ve her türlü karşı-devrimci yönelime karşı kahramanca savunan halkların iradesinin de gösterdiği üzere, tarihin hakikat savaşçılarının anısına doğru temelde sahip çıkıldığı takdirde, kızılca kıyametlerin koptuğu koşullarda küllerinden yeniden doğmak mümkündür. Rojava’dan Şili’ye, özgürlüğün ve demokratik mücadelenin sesinin daha gür çıktığı 2020 yılında da Newroz, mücadele iradesini yücelten en önemli faktörlerden biri olarak belirginlik kazanacaktır.

Sendika.Org