DİSK’in madenci ziyaretine jandarma engeli

Çanakkale Yenice'de direnen DİSK'e bağlı Dev Maden Sen üyesi işçilerin direnişine destek için maden önüne gitmek isteyen DİSK heyeti ve madenci ailelerine jandarma engeli

DİSK’in madenci ziyaretine jandarma engeli

Çanakkale Yenice’de direnen Dev Maden Sen üyesi maden işçilerinin direnişi sürüyor. Direnen işçilerin aileleri ve DİSK yöneticileri maden ocağı önünde açıklama yapmak istedi.

Basın açıklaması yapmak isteyen kitlenin önü jandarma tarafından kesildi. Jandarma, maden önünde yapılması planlanan açıklamanın “mülki amir emri” gerekçesiyle yapılmasını engellendi.

Maden ocağına 7 kilometre kala bariyer çeken jandarma, açıklamanın burada yapılmasını söyledi. Jandarma barikatı önünde DİSK heyeti ve madenci yakınları açıklamalarda bulundu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu direniş yalnızca bu madendeki işçi arkadaşlarımızın direnişi değildir. Madenlerde hakları gasp edilen, ücretleri ödenmeyen tüm maden işçilerinin, tüm işçi sınıfının direnişidir!” ifadelerini kullandı.

Tazminatını alamadan askere giden madencinin annesi ise şunları söyledi:

“Taksitle tazminat vereceğim diyorlar. Taksitle tazminat diye bir şey var mı? Allah aşkına beyaz eşya mı alıyorsun sen, allah aşkına yapmayın ya. Köylüyüz diye bizimle dalga mı geçiyorsunuz siz ya?”

Sendika.Org