DİSK/Gıda-İş: “Koronavirüse karşı fırınlarda önlem alınmalı”

DİSK'e bağlı Gıda-İş Sendikası, fırınlarda hem çalışan hem de halk sağlığı açısından bir an önce önlem alınması gerektiği açıkladı

DİSK/Gıda-İş: “Koronavirüse karşı fırınlarda önlem alınmalı”

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası, fırınlarda ve gıda fabrikalarında hem hem çalışan hem de halk sağlığı açısından bir an önce önlem alınması gerektiği açıkladı. “İnsan sağlığının yanında temiz ve sağlıklı gıdaya ulaşmak, hastalığın önlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Gıda fabrikalarında gıdanın sağlıklı üretimi ve halka ulaşımı aynı zamanda virüsle mücadelede önemli olacaktır” denilen açıklamada, gıda üretiminde halk ile iç içe olan alanların başında gelen ekmek fırınlarında çalışan işçilerinde güvence altına alınması gerektiği vurgulandı.

“İşçi güvencede olursa, halk sağlığı güvencede olur”

Sağlıklı gıdaya ulaşmanın, işçilerin güvenli ve sağlıklı çalışmasından geçtiğinin belirtildiği açıklamda, “Kaymakamlıkların, valiliklerin ve belediyelerin bu süreçte denetimleri daha da sıklaştırması ve ihmal etmemesi gerekir. Gıda-İş olarak da bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Tüm kamu kurumlarıyla bu süreçte işbirliğine hazırız” denildi.

Acil 7 talep

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan imzazıyla yapılan açıklamada şu taleplere yer verildi:

  1. Tüm fırınlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri çerçevesinde koruyucu kıyafet, eldiven, maske kullanılmalıdır. Havalandırma sitemleri çalışır vaziyete getirilmeli, havalandırma olmayan fırınlarda havalandırma sistemleri kurulmalı. Fırınlarda hijyen koşulları en üst seviyeye çıkarılmalı.
  2. Fırınlarda çalışan tüm işçilere koronavirüs testi öncelikli olmak üzere genel sağlık kontrolleri yapılmalı.
  3. Fırınlarda uzun ve yorucu çalışma saatleri kaldırılmalı, çalışmada vardiyalı sisteme geçilmeli.
  4. Fırınlarda risk gurubundaki işçilere ücretli izinler verilmeli ve yaşamları güvence altına alınmalı.
  5. Fırınlarda kalan işçiler için sağlıklı barınma yerleri oluşturmalı, işçiler hiçbir koşulda fırınlarda yatırılmamalı, işçilerin kalacak yerleri işverenler tarafından sağlanmalı.
  6. Fırınların girişine dezenfektanlar konulmalı.
  7. Fırınlardan alışveriş yapacak vatandaşlarımızın sosyal mesafeyi koruması hem fırın çalışanları hem de vatandaşların kendi sağlığı için elzemdir.

Sendila.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur