DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu beraat etti: “Doğru bildiğimizi söylemekten geri durmayacağız”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “cumhurbaşkanına hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla hakkında açılan davadan beraat etti. Çerkezoğlu mahkeme sonrası “Doğru bildiğimizi söylemekten ve bunun mücadelesini örgütlemekten bir gün bile geri durmayacağız” dedi

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu beraat etti: “Doğru bildiğimizi söylemekten geri durmayacağız”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, CHP Sapanca İlçe teşkilatında düzenlenen paneldeki konuşması sonrasında hakkında açılan hakaret davasından beraat etti.

Çerkezoğlu hakkında, “cumhurbaşkanına hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla açılan davanın 4. duruşması bugün (9 Mart) Sapanca Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Sosyal-İş Genel Başkanı Mustafa Ağuş, Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan ile Sakarya ve Kocaeli CHP il başkanları Çerkezoğlu’na destek için adliye önündeydi.

Karar duruşmasında savunmasını yapan Çerkezoğlu “3 yıl önce yaptığım konuşmadan dolayı buradayım demokratik ülkelerde fikirler mahkemede tartışılmaz. Yaptığım konuşma ifade özgürlüğüdür. Mahkemeler de fikir özgürlüğünün yargılandığı değil güvence altına alındığı yerlerdir” dedi.

Çerkezoğlu, yargılanmasına neden olan konuşmayı yaptığı dönemde başkanlık sistemine geçilmesiyle sistem değişikliğine gidildiğini hatırlatarak “Sistemin değişmesi gerektiğini söyledim. Ülkemiz demokrasiden uzaklaşırken. Siyasi iktidarlar her zaman eleştirilere açık olmalıdır” dedi.

Avukatların da savunması alındıktan sonra Çerkezoğlu’na her iki suçlamadan da beraat kararı verildi.

“Kimse DİSK’lilerden sessiz kalmasını beklemesin”

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, dava sonrası yaptığı açıklamada “4 duruşmadır burada Sapanca Adliyesi’nde, bundan 3 yıl önce CHP’nin düzenlemiş olduğu panelde yapmış olduğum konuşmadan dolayı iki ayrı suçtan yargılandım. Yargılama boyunca her zaman doğru bildiklerimizi söylemekten geri durmayacağımızı ifade ettik” dedi.

İşçi sınıfına kölece yaşam koşulları yaratmaya çalışanlara karşı çıkmaya devam edeceklerini belirten Çerkezoğlu, sözlerinin devamında “Hiç kimse bizden, DİSK’lilerden haksızlıklar karşısında sessiz kalmamızı, milyonlarca işçiyi açlık sınırının altında bir asgari ücrete mahkûm edenlere karşı sesimizi çıkarmamamızı, madenlerde kömür tozu solurken ücretlerini ve tazminatlarını alamadığı için tepkisini dile getiren işçilerin karşısına TOMA’ları çıkartanların karşısında durmamamızı beklemesin. Doğru bildiğimizi söylemekten ve bunun mücadelesini örgütlemekten bir gün bile geri durmayacağız. Verilen beraat kararı bizim için önemlidir. İleriki süreçte de üzerimize düşen tarihsel görevi yerine getireceğiz. Omuz omuza mücadeleye devam” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org