DİSK Emekli-Sen’den salgına ilişkin 7 talep

DİSK Emekli-Sen, koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde alınacak acil önlemler ve taleplerini açıkladı

DİSK Emekli-Sen’den salgına ilişkin 7 talep

DİSK Emekli-Sen, koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde alınacak acil önlemler ve taleplerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Emekli ve yaşlıların insanca yaşayabileceği bir ücret ve sağlık politikasının hayata geçirilmesi için yıllardır mücadele verdiklerini belirten DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, emekli ve yaşlıların bu zorlu süreçte daha da zorlanacaklarını kaydetti.

Emeklilerden 7 talep

Yavuz, toplumun tüm kesimi, siyasi örgütler ve sivil toplum kuruluşları tarafından takip edilmesi gerektiğini belirterek emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı:

  • En düşük emekli ücreti asgari ücret seviyesine çekilmeli ve tüm ücretler buna göre yukarı çekilmelidir.
  • Aynı şartlarda farklı dönemlerde emekli olanların maaş farkları ortadan kaldırılmalı, ücret skalası hayata geçirilmelidir.
  • Sadece bugün değil, sürekli parasız ve nitelikli sağlık hizmeti sunulmalı, sağlık ve ilaçta katkı payı kaldırılmalıdır.
  • Emeklilerin yaklaşık 6 milyonunun ikinci bir işte çalışmak zorunda olduğu ülkemizde, evde kalma zorunluluğunun etkilerine karşın emeklilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için sokağa çıkma yasağı son bulana dek her emekliye 2.000 TL katkı sunulmalıdır.
  • Elektrik, doğalgaz ve su evlere ücretsiz ulaştırılmalıdır.
  • İşten çıkarmalar ve ücretsiz izin gibi çocuklarımızı açlığa mahkûm edecek uygulamaların önüne geçilmelidir.
  • Unutulmamalıdır ki çalışan gençlerimizin de hem bu hastalıktan etkilenme hem de eve virüs taşıma olasılığı çok yüksektir. Zorunlu işler dışında ücretli izin verilmelidir ve işyerlerinde gerekli sağlık tedbirleri en üst seviyeye çıkarılmalıdır.

Bizler taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadele verirken bu salgının etkilerini en aza indirmek için üzerimize düşen görevlerinde bilincindeyiz” diyen Yavuz, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Öncelikle uzmanların görüşlerine kulak vererek, hijyene azami itinayı göstereceğiz. Bir süre sokaklardan uzak kalacağız. Ayrıca 65 yaş üstü dostlarımızın evden çıkmaması için, yerel yönetimler ve kamu görevlileri ile birlikte her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere her şubemiz, üzerine düşeni titizlikle yerine getirecektir.

Sendika.Org