DİSK Basın İş: “Kanal D ve CNN Türk binasında iki COVID-19 vakası çıktı, binanın tamamında karantina uygulanmalı”

Bağcılar’daki Demirören Yayın Holding binasında bir kantin çalışanı ve bir güvenlik görevlisi COVID-19 pozitif teşhisiyle müşahedeye alındı. Haber merkezlerinde virüs salgınına karşı etkili bir önlem geliştiremeyen medya sahiplerinin gazetecileri bile isteye ölüme gönderdiğini belirten DİSK Basın İş, COVID-19 pozitif görünen çalışma alanlarının steril hale getirilmesini ve Demirören binasının tamamında karantina uygulanmasını istedi

DİSK Basın İş: “Kanal D ve CNN Türk binasında iki COVID-19 vakası çıktı, binanın tamamında karantina uygulanmalı”

Bağcılar’daki Demirören Yayın Holding binasında bir kantin çalışanı ve bir güvenlik görevlisi COVID-19 pozitif teşhisiyle müşahedeye alındı.

Yüzlerce çalışan çay, tost gibi ihtiyaçları için kantini kullanıyor, insan trafiğinin çok yoğun olduğu bir alan olması bulaşı ihtimalini de yükseltiyor.

Ancak Demirören buna rağmen sadece kantin bölümünü kapattı. Yüzlerce gazeteci, teknik eleman, yönetici aynı binada hala çalışmaya devam ediyor.

DİSK Basın İş konuyla ilgili bir açıklama yayımlayarak, virüsle mücadele konusunda etkin bir strateji ortaya konmayan Türkiye’de iktidarın karartma taleplerine uyum sağlayan medya patronlarının kendi çalışanları karşısında da sorumsuz bir tutum izlediğine dikkat çekti:

“Dünya çapınca yüzbinlerce kişiye bulaşan covid-19, pek çok ülkede hayatın durma noktasına gelmesine neden oldu. Ülkemizdeyse virüsle mücadele konusunda etkili bir stratejinin olmadığını, basın üzerinde kurulan yoğun karartma ile kamuoyuna bilinmesi istenen kadar bilginin verildiğine dair pek çok kaynaktan eleştiriler var. Hal böyleyken aynı gevşek tutumun medya sahiplerince de benimsendiği görülüyor.”

Gazeteciler de risk altında

“Salgın hastalıkla mücadelede sağlık çalışanları en ön safta çarpışıyor. Büyük risk almalarına rağmen büyük fedakârlıkla görevlerini yapıyorlar. Hayatın devamını sağlayan birçok meslek grubu gibi gazeteciler de benzer bir risk altında. Gün içinde haber takibi için çok farklı yerlere girip çıkmak durumunda olan gazetecilerin de iyi korunması gerekiyor.”

DİSK Basın İş, Demirören’i uyararak, Demirören Yayın Holding binasının tamamında karantina uygulanmasını istedi:

“Haber merkezlerinde virüs salgınına karşı etkili bir önlem geliştiremeyen medya sahipleri gazetecileri bile isteye ölüme gönderiyor. Buradan Demirören Holding’i uyarıyoruz, olası kayıpların birinci sorumlusu siz olacaksınız. Derhal COVID-19 pozitif görünen çalışma alanlarını steril hale getirin. Çalışanların bir araya gelmelerini ve riski çoğaltmalarını engelleyecek adımları hemen atın. Binanın tamamında karantina uygulayın.”

“Tüm medya sahiplerine sesleniyoruz”

“Çalışanların sağlık kontrolü için gerekli tedbirleri hemen alın. Olası enfekte durumlarda çalışanların her türlü yasal hakkı saklı kalacak koşullarda tedavi, dinlenme imkânı sunun. Yayınları yürütecek alternatif mekanları oluşturmaya bir an önce başlayın. Yoksa bu vebalin altından kalkamazsınız.”

“Demirören Medya Grubu’ndaki meslektaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun diyoruz. Virüs salgını söz konusu olduğunda, sağlıksız çalışma koşullarına itiraz etmek haktır. Sizleri bu hakkınızı kullanırken taleplerinizi ortaklaştırmaya, tüm emekçilerle birlikte dayanışmayla hareket etmeye çağırıyoruz. Birbirimizden güç alarak gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.”

Sendika.Org