Çadırlar yakıldı, Pazarkule boşaltıldı: Yunanistan sınırındaki mülteciler sessiz sedasız illere götürüldü

Yaklaşık bir ay boyunca Türkiye-Yunanistan sınırında bekleyen binlerce mülteci, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle sessiz sedasız illere götürüldü. Hem Yunanistan hem de mülteciler, jandarmayı sınır hattındaki çadırları yakmakla suçladı. Mültecilerin 9 kentteki geri gönderme merkezleri ve konaklama tesislerinde 14 gün karantinada kalacağı öne sürüldü

Çadırlar yakıldı, Pazarkule boşaltıldı: Yunanistan sınırındaki mülteciler sessiz sedasız illere götürüldü

Edirne’den Yunanistan’a geçmek için yaklaşık bir ay boyunca sınır hattında bekleyen binlerce mülteci sessiz sedasız illere götürüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5800 mültecinin 9 vilayete götürüldüğünü açıkladı. Mültecilerin koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle bu kentlerdeki kamplara dağıtıldığı ve 14 gün karantinada kalacakları öne sürülüyor.

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı Suriyeli bir mülteci, dün (27 Mart) sabah 4 sularında zorla otobüslere bindirildiklerini belirterek “Malatya’ya götürüldüğümüzü söylediler. Bazı arkadaşlarım Osmaniye’ye götürüldü. Ben Osmaniye’ye gitmek istedim, çünkü kayıtlı olduğum il Adana. Ama izin vermediler. Saatlerdir otobüsteyiz, aç ve susuz kaldık. Kadınlar var, çocuklar var. Araçtaki iki jandarmaya tepki gösterince inip aldılar” dedi.

Suriyeli mülteci, gece yarısı Malatya’daki AFAD Beydağı Konaklama Tesisi’ne götürüldüklerini ifade etti.

Bir mülteci, otobüs yolculuğu sırasında çektiği fotoğrafı sosyal medyada paylaştı

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı İranlı bir mülteci de otobüse zorla bindirildiklerini, kendilerine hiçbir açıklama yapılmadığını ve Malatya Beydağı’na götürüldüklerini belirterek “Eşyalarımız Pazarkule’de kaldı. Bize ne yapacaklarını bilmiyorum ama deport edilmekten korkuyorum. İran’a gitmek istemiyorum. Şimdi sıradayız. Biraz sonra telefonumuzu alacaklar” diye konuştu.

Bazı mülteciler de sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda, Osmaniye’deki Düziçi Konaklama Tesisi’ne götürüldüklerini kaydetti.

Bir mülteci tarafından çekilen soldaki fotoğrafta Osmaniye Düziçi Konaklama Tesisi görülüyor. Sağda ise mültecilere yolculuk sırasında verilen kumanya

Pazarkule’deki çadırlar yakıldı

Suriyeli bir mülteci tarafından dün (27 Mart) sosyal medyada paylaşılan ve Pazarkule’de çekildiği belirtilen bu görüntülerde, “Türk askerleri çadırlarımızı yakıyor, bizi buradan (Pazarkule) çıkarıyor” denildiği duyuluyor.

Öte yandan Yunanistan hükümeti de, Türk makamlarının mültecilerin tahliyesine başlamadan önce kamptaki çadırları yakmakla suçladı.

Soylu: 5 bin 800 mülteci 9 vilayete götürüldü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki mültecilerin 9 vilayete götürüldüğünü belirterek “Geri gönderme merkezlerinde misafir edilecekler” dedi.

Sabaha kadar operasyon yaptıklarını ve 5 bin 800 mültecinin Pazarkule’den alındığını dile getiren Soylu, “Tedbiren yapmak zorundaydık. Ama kimse kendisini rahat hissetmesin, bulaş riski geçtiği zaman kim Pazarkule’nin önüne gitmek istiyorsa biz ‘hayır’ demeyiz. Sadece insani ve sağlık açısından bir tedbir olarak aldık” ifadelerini kullandı.

Soylu ayrıca, İstanbul Havalimanı’nda mahsur kalan Cezayirlilerin de Karabük’e gönderildiğini söyledi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur