Berkin Elvan katledilişinin 6. yılında mezarı başında anıldı

6 yıl önce Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan, mezarı başında anıldı. Oğlunun mezarının başında konuşan Gülsüm Elvan, “6 yıl oldu seni benden kopardılar. Senin için ağlamayacağım, isyan edeceğim. Ben sana açım, adalete açım. Ama ağlamayacağım” dedi

Berkin Elvan, ölümünün 6. yılında Feriköy Mezarlığı’nda anıldı. Mezarlık çevresinde ve içinde polis ablukası vardı. Anmaya gelenler GBT kontrolüne tabii tutulup, üst aramasından geçirildi. Polis, gazetecilerin fotoğraf makinesi çantalarını, içerisine “silah olabilme ihtimali” iddiasıyla inceleme yaptı.

Anmaya, Berkin Elvan’ın ailesinin yanı sıra HDP Milletvekilleri Hüda Kaya ve Ahmet Şık, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Gezi Aileleri, Suruç Aileleri, Taksim Dayanışması, Cumartesi Anneleri ve çok sayıda kurum temsilcisi ve kişi katıldı.

“Adalete açım”

Mezarlık girişinden yapılan sessiz yürüyüşle mezar başına gelindi. Oğlunun kabrini öpen Gülsüm Elvan, burada “Bugün ağlamayacağım oğlum. 6 yıl oldu seni benden kopardılar. Senin için ağlamayacağım, isyan edeceğim. Ben sana açım, adalete açım. Ama ağlamayacağım” dedi.

“18 Mart’ta Çağlayan’da olacağız”

Katledilişinin 6. yılında Berkin şahsında demokrasi, özgürlük için mücadele ederken hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda duruldu. Ardından söz alan Avukat Can Atalay, Bu ülkede herkesin adalet için mücadele ettiğini ve adliye koridorlarına sığmadığını vurguladı. Atalay, “Milyonların dilinden eğer sokaklarda, meydanlarda ‘adalet’ düşmüyorsa, adaletsizlik yerin yedi kat dibinde saray kurmuş demektir. 18 Mart’ta Çağlayan’da olacağız ama her gün her yerde başka çocuklar vurulmasın,o çocukların anneleri miting meydanlarında utanmazca yuhalanmasın diye mücadele edeceğiz. Biz adalete açız ama bazı arkadaşlarımız da adalet için aç. Buradan adalet için mücadele edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Berkin, demokrasi, özgürlük adına simgesel bir çocuk

Baba Sami Elvan, bugüne kadar hiç yalnız bırakılmadıklarını söyledi. “Berkin bizim çocuğumuz ama görüyorum ki sizlerin de bir parçası olmuş” diyen baba Elvan, Berkin’in ayrıca Türkiye’de demokrasi, özgürlük adına simgesel bir çocuk olduğunu dile getirdi. Elvan, “Sadece Berkin değil bugün ölüm yılı olduğu için ondan bahsediyorum” dedi.

Açlık grevi direnişçileri Grup Yorum üyelerinin sabah saatlerinde gerçekleşen baskınla hastaneye kaldırılmalarını hatırlatan Elvan, şu sözleri söyledi:

Benim çocuğum terörist değil, inanın ki değil. Asıl teröristlerin kim olduğu açık. Biz adalete aç bir aileyiz. Bizim gibi binlerce aile var. Ne bekliyorsunuz derseniz hiçbir şey beklemiyorum. Benim çocuğum geri gelmeyecek ama umudumuzu yüksek tutmamız, mahkemeleri sahiplenmemiz lazım.

Oğlunun katili olan polisin de çocuğu olduğunu söyleyen Elvan, “Onun çocuğuna götürdüğü ekmek kanlı ekmek. Nasıl yedirebiliyor o kanlı ekmeği çocuğuna. Umarım bu ülkede demokrasi, özgürlük, barış için herkes aklını başına alır” ifadelerini kullandı.

Anne Gülsüm Elvan ise şunları söyledi:

11 Mart isyanımız, feryadımızdır. Umudumuzu uğurladığımız gibi yine buradayız hep birlikte. Yine barbarlık yaptılar. Sanatını yapmak isteyenlerin üzerinden elini bizim üzerimizden çekmediği gibi koydu. Biz adalet istiyoruz.

“Bu belki de son önemli çağrımız”

Avukat Çiğdem Akbulut da adalete aç olan, adalet için mücadele eden herkesi 18 Mart’ta görülecek duruşmaya çağırdı. “Bu belki de son önemli çağrımız” diyen Akbulut, 260 gündür açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerine yönelik saldırıyı da hatırlattı. Akbulut, “Bu ülkede adalete aç bir çok insan var. Bizlerde o mücadele eden ailenin bir parçasıyız” dedi.  O yüzden 18 Mart’ta ne kadar kalabalık olursa emsal bir kara çıkabileceğini kaydetti.

Anma “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Grup Yorum halktır” sloganları ile sona erdi.

Sendika.Org (Ahmet Dik)