Batman Belediyesi Eş Başkanları Demir ve Korkmaz serbest bırakıldı

Kayyım atanan Batman Belediyesi'nin Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı. Demir ve Korkmaz'ın adliye önünde açıklama yapması polis tarafından engellendi

Batman Belediyesi Eş Başkanları Demir ve Korkmaz serbest bırakıldı

Batman Belediyesi’ne 23 Mart’ta kayyım atamasıyla birlikte evlerine düzenlenen baskınlar sonucu gözaltına alınan belediye eş başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından bu sabah adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından Demir ve Korkmaz, adli kontrol talebiyle mahkemeye gönderildi. Mahkemede ifadeleri alınan eş başkanlar Demir ve Korkmaz, yurtdışı yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

Mahkeme kararının ardından adliye dışında bulunan park etrafında aralarına mesafe koyarak duran yurttaşlar ve partililer, polislerce zaman zaman dağıtılırken, ablukaya alınan adliyenin önündeki araçlar kaldırıldı. Mahkeme kararıyla birlikte polis aracından “Sağlığınız için evinizde kalın” anonsu yapılması dikkat çekti.

Açıklamaya polis engeli

Eş başkanların adliyeden çıkarken parktan zılgıt ve alkış sesleri yükselirken, eş başkanlar zafer işaretiyle partilileri selamladı. Parkta yapılmak istenen açıklamanın engellenmesi üzerine eş başkan Mehmet Demir, “İsterseniz yeni bir dosya açabilirsiniz, insanlara kısa bir teşekkür edeceğim. Bizi özgürlüğümüzden 4 gündür mahrum ettiniz” diyerek, polislere tepki gösterdi.

Kayyım protestosu çağrısı

Demir ve Korkmaz araçlarına binerek adliye önünden ayrılırken, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Necdet İpekyüz de, her akşam saat 20.00’da kayyım protestosunu evlerde sürdürme çağrısında bulundu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı