Bakanlardan koronavirüs açıklaması: 26 hasta iyileşti, eğitime verilen ara 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iyileşen hastaların olduğunu belirtti, salgına ilişkin sayıların dijital ortamda her gün güncellenecek bir tabloyla paylaşılacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da eğitime verilen ara 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı

Bakanlardan koronavirüs açıklaması: 26 hasta iyileşti, eğitime verilen ara 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlık ettiği ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı Koronavirüs Bilim Kurulu eğitim gündemiyle toplandı.

Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde saat 13.30’da başlayan toplantıda, yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin yeni tedbirler ve pozitif vakaların durumu değerlendirildi. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kameraların karşısına geçti.

Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var: Yakalanmamak” diyen Bakan Koca, hiçbir sağlık kurumu ve hekimin virüsün kişiye ulaşmasını önleyemeyeceğini belirtti ve sözlerinin devamında “Bunu siz önleyebilirsiniz. Evinize çekilere önleyebilirsiniz. Gerekli durumlarda maske takarak önleyebilirsiniz, temastan kaçınarak önleyebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca ayrıca, bundan sonraki dönemde toplam hasta sayısı, test yapılan hasta sayısı, yoğun bakımda olan hasta sayısı ve kaybedilen hasta sayısı ile iyileşen hasta sayısının dijital ortamda her gün güncellenerek paylaşılacağını belirtti.

Öte yandan Bakan Koca, erken dönemde ilk vakalarından 60 ve 65 yaşındaki iki hastanın taburcu olduğunu belirtirken, Sağlık Bakanlığı Türkiye Geneli Koronavirüs Tablosu”na göre vaka sayısının 1872, yoğun bakım hasta sayısının 136, entübe hasta sayısının 102 ve iyileşen kişi 26 olduğu bildirildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da “30 Nisan’a kadar okullarımızın tatil olması, uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu” dedi.

Soru-cevap

Ücretli öğretmenlerle ilgili bir çalışma var mı?

Ziya Selçuk: Ücretli öğretmenler konusundaki mevcut mevzuat derse giren öğretmenlerin ücretini alma konusunda. Bu zaman dilimlerinde de derslerimizin ücretli öğretmenlerin girmesi söz konusu olacak.

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir çalışma var mı?

Fahrettin Koca: Herkesin özellikle bu dönemde kendi evine hatta odasına çekilerek izole etmesini, herkesin OHAL’ini uygulamasını önemsediğimizi söylemek istiyorum. Bilim Kurulu’nda bugün konuştuğumuz kontrollü yaşam nasıl olabilir, minimal temas sağlanabilir bu anlamda da çalışma yapılıyor olacak.

Hastanelerle ilgili özellikle şüpheli olan vakaları ayırıyoruz. Orada çalışan personel de diğer servislerle ilişkili değil. İl bazında var biz il bazındaki dağılımı da göstermiş olacağız. Biz zaten bunu biliyoruz. Bunu da benzer tabloda olduğu gibi günlük yayınlamış olacağız.

Sınav giriş tarihleri ertelenecek mi?

Ziya Selçuk: Bu sınavlar konusu işin başından beri gündemimizde. Sınavın zamanında yapılmasını önemseriz. LGS’nin ne şekilde yapılacağına dair bizim üç senaryolarımız var. Bu anlamda sınavların ertelenmesi ya da ertelenmemesi buradaki bilimsel kararlara bağlı. Kararlar ne olursa olsun tedbirimiz hazır. YKS’nin kararını YÖK ve ÖSYM verir. Önemli olan bizim çocuklarımızın streslerini en asgari düzeye indirecek tedbirleri almaktır.

Çin’den kaç kutu ilaç alındı, yoğun bakımdaki hastalara bunlar veriliyor mu?

Fahrettin Koca: Yoğun bakımda dün itibariyle 136 hasta var. Bu 136 hastaya başlandı. Tedavi dozu belli, ve ortalama bir kutunun bir hasta için kullanıldığını biliyoruz, en az 5 günlük bir kullanım. Bir hafta içerisinde bunu daha net konuşabiliriz. Bizim ilaç miktarı bin 250 kutuydu.

Kimlere test yapılmalı?

Fahrettin Koca: 83 milyonun test yaptırmasına gerek yok. Çünkü testi yaptırdığınızda negatif çıkabilir, siz kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. Herkes kendisini bir virüs taşıyıcısı görerek hareket ediyor olmalı. Eğer testi yaptırdığınızda negatifse bu olmayacağı anlamına gelmez, 3-5 gün sonra tekrar pozitif çıkabilir. Dün İstanbul’da bir hastanemizde kuyruklar oluştu. Bu doğru bir yaklaşım tarzı değil. Hekim uygun görürse yaptırabilir olmalıyız.

Özel laboratuvarların test yapmasına izin veriliyor mu?

Hiçbir test ücret karşılığı asla yapılsın istemiyoruz. Bizim izin verdiğimiz merkezlerde, üniversiteler de dahil, bu anlamda kiti biz bakanlık olarak veriyoruz. Asla vatandaşımızdan ücret almamak üzere bir gayret içerisindeyiz. Biz bu testi yapabilecek merkezlere yetki vermiş oluyoruz. Ama bunun dışında, bu dönemi istismar etmek isteyen, bu dönemde bir şekilde korsan çalışmak isteyen birtakım laboratuvarlar olursa lütfen bize bildirin ve bu anlamda gereği yapılır.

Özel okulların ödemeleriyle ilgili durum

Ziya Selçuk: Özel okul temsilcileriyle görüşmemizde gündeme geldi, muhakkak suretle şimdi yapılmayan herhangi bir eğitim hizmet, tamamlanacağı ve telafi edileceği için problem çıkacağını sanmıyorum.

Çin’den bir yardım talebiniz oldu mu?

Fahrettin Koca: Dağılım aslında genel, genç orta yaş, yaşlı fark etmeden herkeste görülüyor. Çin’den yardım ben geçen bahsetmiştim. Sayın Büyükelçi ile görüştüğümüzde bilim insanlarının karşılıklı tecrübelerin paylaşılmasını konuştuk.

Bu ne kadar sürecek?

Ben bugün özellikle dikkat ederseniz tek tek herkesin fert fert virüs taşıyıcı gibi görerek, evde hatta odasında izole etmesinin altını çizdim.

30 Nisan’a kadar özel kurslar da kapalı olacak mı?

Ziya Selçuk: Özel kurslar vs. bunlarla ilgili onlar da kapalı olacak. Biz eğitimi telafi ederiz ama hastalığı telafi edemeyiz. Önemli olan çocuklarımızın sağlığı. Meslek liselerimizi harekete geçirdik. Bizim şu anda ihtiyacımız olan şey daha çok sabır.

Medipol Hastanesi sorusu

Bir gazetecinin “Salgın süresince işlerine gitmek zorunda olan insanlar var. Kendi talepleri dışında ücretsiz izne çıkarılan insanların olduğunu duyuyoruz haberlerde. Hatta sizin kurucusu ve sahibi olduğunuz Medipol Hastanesi’nde de doktor, hemşire ve temizlik personeli haricindeki diğer çalışanların kendi talepleri dışında yıllık izinlerinin kullandırıldığı, izinleri yoksa da ücretsiz izne çıkarıldığı haberi çıktı. Bu doğru mu?” sorusuna Fahrettin Koca şöyle yanıtladı:

“Lütfen bu tip şeylere inanmayın. Bakın ben ilişkimi kestim ve gerçekten son belki 1-1,5 yılda oradaki arkadaşlara sorun, beni kaç defa görmüşler? Ve bu süreçte böyle bir durum asla söz konusu değil. Ama bu algıları sürekli oluşturmak isteyenler var, lütfen bunlara inanmayalım.”

Sağlık çalışanları maske bulma sorunu yaşıyor mu?

Fahrettin Koca: Maske konusu biliyorsunuz, ülkemiz üretim noktasında yeterli kapasiteye sahip. Maalesef bunu istismar eden çok sayıda üreticimiz var. Bu anlama bir takım operasyonlar yapıldı ve depolarındaki mallarına el konuldu. Önümüzdeki günlerde istismar edenlere asla fırsat vermeyeceğimizi ve özellikle sağlık çalışanlarımızı malzemesiz bırakmama konusunda kararlı olacağız. Her türlü imkânı zorlayacağım. N95 herkes kullanmamalı. N95 siz hastaysanız temas ettiğiniz kişiyi koruyan bir maske değil. Normal cerrahi maskenin çok önemli olduğunu kullanmak zorunda olan hekim arkadaşlarımıza da bu N95’i asla eksik bırakmama konusunda çaba içerisinde olduğumuzu, önümüzdeki günlerde daha yoğun malzemenin olacağını ve eksiklik oluşturmayacağını ısrarla ifade etmek istiyorum.

Üniversiteye verilen ara uzatıldı mı?

Ziya Selçuk: Solunum cihazıyla ilgili bir altyapımız var. Online eğitimle ilgili dünyada şu sıralar yapabilen ülkeler var bir tanesi Türkiye. Yükseköğretimle ilgili olarak kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Korona tablosu kamuoyuyla paylaşılacak mı?

Fahrettin Koca: Bu tabloyu internet üzerinden göreceksiniz. Bakanlık yayınlamış olacak. Hastalığın pik seviyesine ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili bir şey söylemek zor. Pandemi hastanesi olanlar belli hamilelerin de diğer hastalardan ayrı bir ortamda takip ediliyor. Kamuda vardiya sistemine geçildi. Özel sektörün de buna uyum sağlamas��nı bekliyoruz.

Sendika.Org