Arvato’da DGD-SEN üyesi işçiler, “küçülme” gerekçesiyle işten atıldı

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nın (DGD-SEN) bir yıla yakındır örgütlenme faaliyeti yürüttüğü Arvato Lojistik, koronavirüs (COVID-19) salgınını fırsat bilerek sendika komitesini işten çıkardı. Toplam 30 sendika üyesi, “küçülme” gerekçesi ile işten atıldı

Arvato’da DGD-SEN üyesi işçiler, “küçülme” gerekçesiyle işten atıldı

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nın (DGD-SEN) yaklaşık bir yıldır Arvato Lojistik adlı e-ticaret hizmeti sunan firmanın depolarında yürüttüğü örgütlenme faaliyeti, firmayı rahatsız etti. DGD-SEN bünyesinde güvencesiz bir biçimde çalışmak istemedikleri için anayasal haklarını kullanarak sendikalı olan işçiler, Arvato yönetimi tarafından koronavirüs salgını fırsat bilinerek işten atıldı. Şimdiye kadar 30 sendika üyesi işçi, firmanın “küçülmeye gidiyoruz” bahanesiyle işten çıkarıldı.

Sendikalı işçiler “küçülme” gerekçesiyle işten çıkarıldı

DGD-SEN’in konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, online satış sebebiyle iş yoğunluğu artan Arvato’da çalışan işçilerin fazla mesailere mahkum edildiğini belirterek, “İşçiler kara cumalardan daha yoğun bir tempoda çalışıyor ve en nihayetinde evde kalamıyor. Sendikanın s’sinden dahi çok korkan Arvato patronları 200’e yakın yeni işçi alımı yaparken, sendikalı işçileri ‘küçülmeye gidiyoruz’ diyerek işten çıkardı” diyerek tepki gösterdi.

“Hayati olmayan tüketim, Arvato işçilerini fazla mesailere mahkum ediyor”

H&M, Watsons, Koton, İkea, Madam Coco, Samsung, Flo, Alpima, Media Markt, Bauhause gibi firmaların e-ticaret üzerinden satışlarını yapan Arvato Lojistik’in artan online satışlara yetişmek için işçilerin hayatını yok saydığının ifade edildiği açıklamada, “Koronavirüs salgını sebebiyle mağazaların kapanması ile e-ticaret üzerinden satışlarda patlama oldu. Sağlık, hijyen ve gıda ürünlerinin tüketilmesi ve halkın gündelik ihtiyaçlarının karşılanması elbette gerektir, şarttır. Fakat #hayatevesığar ve #evdekal gibi mottoları çokça duyarken, evde kalma ayrıcalığına sahip olanların hayati olmayan tüketimi, Arvato işçilerini fazla mesailere mahkum ediyor” denildi.

“Korona önlemlerimize uymuyorsun” bahanesiyle işten atıldılar

Arvato firmasının “Korona önlemlerimize uymuyorsun” diyerek işçileri işten çıkardığının söylendiği açıklamada, “Bu işçilerin aklını hafife almaktır. Önlem göstermelik servislerde mesafelenme, yemek sırasında çapraz oturma, elini yıka demek değildir. Önlem işçilerin ücretli izne ayrılması, 6 saatlik vardiyalarla en üst düzey korunma uygulamaları ile çalışma ortamının sağlanmasıdır. Ve elbette kritik olmayan e-ticaret satışlarına son verilmesidir. Salgın günlerinde televizyon, ev eşyası, ayakkabı satışı olmasa da hayatta kalınır, kalınmalıdır” ifadeleri yer aldı.

“İşçiler evde kalamıyorken, sendikalar evde oturamaz”

DGD-SEN, işten atılan işçilerle birlikte geçtiğimiz Cuma günü (27 Mart) Arvato Balçık ve Deri OSB’deki depoların önünde sosyal mesafeli uyarı eylemi gerçekleştirmişti. Eylem, kolluk kuvvetlerince idari para cezası ile tehdit edilmiş, dağıtılmaya çalışılmıştı. Sendika tarafından yapılan açıklamada bu duruma, “İçerde işçiler dip dibe çalışırken, kolluk güçlerinin bizi mesafemizi beğenmeyerek idari ceza ile tehdit etmesi; eldivensiz, maskesiz Arvato işçileri 7 gün mesai ile çalışırken bizlerin önüne valilik kararı sunulması abestir, gerçekten uzaktır. İşçiler evde kalamıyorken, sendikalar evde oturamaz” ifadeleriyle tepki gösterildi.

Sendika.Org