23. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Polislerce darp edilerek öldürülen Evrensel muhabiri Metin Göktepe anısına düzenlenen ve bu yıl 23. kez gerçekleştirilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

23. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Evrensel muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin bu yıl düzenlen 23’üncüsünde kazananlar belli oldu.

Yazılı haber: Köşk karşılığı temizlik

Bu yılki yarışmada Yazılı Haber Ödülü’nü, Cumhuriyet gazetesinde 13 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan “Köşk karşılığı temizlik” haberiyle Seyhan Avşar kazandı. Haberde, “Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ evrakının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından boğaz manzaralı köşk karşılığında temizlendiği” anlatılıyor.

Görüntülü haber: Sınır kapısına yolculuk

Yarışmada Görüntülü Haber Ödülü’nü ise Özgür Söylemez ve Gülbahar Gündüz’ün, Artı TV’de yayımlanan ve sınır kapılarının açıldı��ı açıklaması üzerine Fatih’ten kaldırılan otobüslerle Pazarkule Sınır Kapısı’na gitmeye çalışan mültecileri konu alan haberi kazandı.

Fotoğraf ödülü: Bu gözlere iyi bakın

Deniz Sarıgil, Cumhuriyet’te yayımlanan “Bu gözlere iyi bakın” isimli fotoğrafı bu yılki fotoğraf ödülünü kazandı. Sarıgil, 11 Eylül 2019 günü Ankara Güvenpark’ta “İşsizim, açım” diyerek kendisini yakan Recep Peker isimli yurttaşın fotoğrafını çekmişti.

Yerel gazetecilik: Tunceli Emek

Yerel Gazetecilik Ödülü’nün bu yılki sahibi ise “Dersimspor otobüsü” haber dizisiyle Tunceli Emek gazetesinden Hüsniye Karakoyun oldu. Karakoyun haberinde kimi bağışlarla alınan Dersimspor otobüsünün muhataplarıyla görüşerek, satıldığı süreci anlatıyor.

Jüri özel ödülü: Hapisteki tüm gazetecilere

Bu yılki yarışmada yaşıma jürisi, hapisteki tüm gazeteciler adına bir Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı. Jüri Özel Ödülü Basın Müzesi’ne teslim edilecek.

Ödül jürisi

Ödülleri Banu Tuna, Burcu Karakaş, Hüseyin Aykol, İpek Özbey, Kamil Tekin Sürek, Mesude Erşan, Murat Sabuncu, Nazım Alpman’dan oluşan yarışma jürisi belirledi.

Salgın nedeniyle tören yapılamayacak

Her sene Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da yapılan ödül töreni ise bu sene, etkisi her geçen gün artan koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayacak. Bu seneki tören 24’üncüsü düzenlenecek yarışmanın ödül töreniyle birleştirilecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur