Zamanlama manidar: ABD’de süren Halkbank davası geçici olarak durduruldu

AKP iktidarı Suriye'de yeniden ABD çizgisine yaklaşıp riskli bir çatışmaya girme pahasına İran ile ters düşerken Halkbank davasında da eş zamanlı sürpriz bir gelişme yaşandı. Halkbank ABD'de faaliyet göstermemesini gerekçe göstererek hakkındaki davayı temyize götürdü. Temyiz sonucu Halkbank'ın ceza erteleme talebi haklı bulundu ve dava geçici olarak durduruldu

Zamanlama manidar: ABD’de süren Halkbank davası geçici olarak durduruldu

Halkbank’ın, ABD’nin İran’a yönelik ekonomik ambargosunu delmesine yönelik açılan davada sürpriz bir gelişme yaşandı.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Halkbank ABD’de faaliyet göstermemesini gerekçe göstererek hakkındaki davayı temyize götürdü. Temyiz sonucu Halkbank’ın ceza erteleme talebi haklı bulundu ve dava geçici olarak durduruldu.

Halkbank’ın katılmadığı her duruşma için ABD’ye “davadan kaçındığı” gerekçesiyle ödeyeceği para cezasının geçici olarak durdurulmasının, Türkiye’nin Suriye’de ani bir manevra ile yeniden ABD eksenine yaklaşması ve İran-Rusya ile ters düşeceği kanlı bir çatışmaya girişmesi ile aynı dönemde yaşanması dikkat çekti.

Ne olmuştu?

New York Güney Bölge Mahkemesi 22 Ocak’ta görülen davada bankanın katılmadığı her duruşma için günlük bir milyon dolar ödemesi talebinde bulunmuştu. Savcılık, başvuru dilekçesinde, Halkbank’ın New York’taki davayı reddetmesi halinde, ilk haftanın sonunda 7 milyon dolar, ikinci haftanın sonunda 21 milyon dolar, sekizinci haftanın sonunda 1 milyar 800 milyon dolar tutarında para cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtmişti.

Sendika.Org