“Türkiye’den Libya’ya askeri araç taşıyan geminin kaptanı hakkında soruşturma açıldı”

İtalyan basınına göre, Türkiye’den Libya’ya askeri araç sevkıyatında kullanıldığı iddia edilen BANA adlı gemi Cenova Limanı’nda durduruldu ve gemi kaptanı hakkında yasadışı silah ticareti iddiasıyla soruşturma açıldı

“Türkiye’den Libya’ya askeri araç taşıyan geminin kaptanı hakkında soruşturma açıldı”

Türkiye’den Libya’ya askeri araç sevkıyatında kullanıldığı iddia edilen BANA adlı gemi hafta başında İtalya’nın Cenova Limanı’nda durduruldu. İtalyan basınına göre geminin kaptanı hakkında yasa dışı silah ticareti iddiasıyla soruşturma açıldı ve geminin izlediği rotayı belirlemek için mürettebatın cep telefonlarına el konuldu.

TÜRKİYE’DEN LİBYA’YA OBÜS VE ZIRHLI ARAÇ SEVKIYATI İDDİASI

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Lübnan bandıralı geminin, Türkiye’den Libya’ya silah ve askeri araç sevkıyatı için kullanıldığı iddiası ilk olarak geçen hafta Fransız basınında yer almıştı. Fransız basını, Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait fırkateynlerin Türkiye’den Trablus’a eşlik ettiği Bana gemisinin, Fransa ordusu tarafından tespit edildiğini yazmıştı.

BANA gemisi Libya’dan sonra yeni yük almak için geldiği İtalya’nın Cenova Limanı’nda 7 Şubat’tan bu yana bekletiliyor. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, gemide görevli bir kişi, İtalya’dan siyasi sığınma talep ederek polise ifade verdi. Lübnanlı olduğu belirtilen bu gemi görevlisi, geminin Türkiye’den Libya’ya silah taşımak için kullanıldığını öne sürdü.

La Repubblica gazetesinde bugün yer alan haberde geminin kaptanı hakkında yasa dışı silah ticareti iddiasıyla soruşturma başlatıldığı belirtildi. Ayrıca geminin son günlerdeki rotasının detaylı olarak belirlenmesi amacıyla gemi mürettebatının cep telefonlarına el konulduğu aktarıldı.

BANA gemisinin rota takibini sağlayan “transponder” sisteminin bir süre kapatıldığı, bu sebeple güzergâhının şeffaf olmadığı iddia ediliyordu. İtalyan makamların, el konulan cep telefonlarının coğrafi konum belirleme özellikleri sayesinde geminin izlediği rotayı tespit etmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Geminin en az üç seferinin savcılık tarafından incelemeye alındığı bilgisi de yerel basında yer aldı.

BANA gemisiyle Türkiye’den Libya’ya askeri malzeme taşındığı iddiaları ve İtalya’da yürütülen soruşturmayla ilgili olarak Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı’na yönelttiğimiz sorulara, haber yayına girene kadar henüz yanıt gelmedi.

Dışişleri, Macron’un iddiaları için ‘gerçek dışı’ demişti

Bana gemisinin, Türkiye’ye ait fırkateynler eşliğinde Libya’ya askeri araç yolladığı iddiası Fransız haber ajansı AFP’de yayımlanmadan bir gün önce, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Ankara’ya yönelik ithamlarda bulunmuştu.

Macron 29 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Suriyeli paralı askerlerle birlikte Türk savaş gemilerinin son günlerde Libya topraklarına ulaştığını görüyoruz. Bu, Berlin’de varılan anlaşmanın açık ve ciddi bir ihlalidir. Verilen sözler tutulmamıştır” demişti.

MACRON: SURİYELİ PARALI ASKERLER VE TÜRK SAVAŞ GEMİLERİ LİBYA’DA, BERLİN ANLAŞMASI İHLAL EDİLİYOR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise Macron’a cevaben yaptığı açıklamada iddiaları “gerçek dışı” diye nitelemişti.

Bakanlığın açıklamasında “Libya’da krizin başladığı 2011 yılından bu yana yaşanan sıkıntılarda esas sorumluluk Fransa’nındır. Bu ülkenin Libya’daki doğal kaynaklar üzerinde söz sahibi olmak için Hafter’e koşulsuz destek verdiği bir sır değildir” ifadeleri yer almıştı.

Sendika.Org