Türkiye-İran sınırında 5.8 büyüklüğünde deprem: Van’da 9 kişi hayatını kaybetti

Türkiye-İran sınır bölgesinde meydana gelen 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 4'ü çocuk olmak üzere 9 kişi yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı'nın yaptığı açıklamaya göre 37 yaralının 9'u kritik durumda

Türkiye-İran sınırında 5.8 büyüklüğünde deprem: Van’da 9 kişi hayatını kaybetti

Türkiye-İran Sınır Bölgesinde saat 08.52’de 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 5.8’lik depremin derinliğini 8.4 olarak paylaştı. Korkuya neden olan deprem Van’ın her yerinde hissedildi.

9 kişi hayatını kaybetti

Sınır hattında bulunan Başkale ilçesine bağlı Gelenler, Böğrüpek (Xanik), Kaşkol ve Özpınar (Elbis) mahallelerinde depremden kaynaklı bir çok kerpiç ev yıkıldı. Söz konusu mahallelerde çok sayıda yurttaş yıkıntıların altında kaldı.

Van’da 4’ü çocuk olmak üzere 9 yurttaş depremde hayatını kaybetti.

Öte yandan, yaşamını yitiren iki kişinin kimlikleri tespit edildi. Tespit edilen kimliklerin Ferhat Tunca ve Aydın Tosun’a ait olduğu öğrenildi.

“Enkaz altında kimse yok”

Arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “An itibariyle enkaz altında kimse bulunmamaktadır” açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanı Koca: “37 yaralıdan 9’u kritik durumda”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ölenlerin sayısının 9’a yükseldiğini 4’ünün çocuk olduğunu belirtti. Koca, “37 yaralıdan 9’u kritik durumda” dedi. Koca, deprem bölgesine 25 ambulans, 1 helikopter ambulans, 13 UMKE aracının götürüldüğünü açıkladı.

Sendika.Org