TSK ve cihatçılardan, İdlip’te Suriye ordusuna karşı operasyon (Tüm gelişmeler)

Erdoğan’ın operasyon sinyali sonrası TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar, İdlip kırsalında Suriye ordusu kontrolündeki Neyrab köyüne operasyon başlattı. Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının desteğiyle saldırıları püskürtürken, TSK birliklerinin konuşlu olduğu Kaminas’a hava saldırısı düzenlendi. Saldırı sonucu en az 2 asker yaşamını yitirdi, 5 asker de yaralandı

TSK ve cihatçılardan, İdlip’te Suriye ordusuna karşı operasyon (Tüm gelişmeler)

Tayyip Erdoğan’ın dünkü (19 Şubat) “İdlip harekâtı bir an meselesidir” çıkışı sonrası, TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar gece saatlerinde Suriye ordusuna yönelik birçok noktadan roket ve top atışlarına gerçekleştirdi, bugün de Suriye ordusu kontrolündeki Neyrab’a operasyon başlattı.

ERDOĞAN “İDLİP HAREKÂTI BİR AN MESELESİDİR�� DEDİ, RUSYA YANIT VERDİ: “EĞER SURİYE ORDUSUNA KARŞIYSA, BU EN KÖTÜ SENARYO OLUR”

21.00 | Akar: “Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, CNN Türk yayınında İdlip’e ilişkin yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

– Soçi Mutabakatı’nın arkasındayız. Taraflar Soçi Mutabakatı’na uysun. Birliklerimizi sevk etmek, gerekirse zor kullanmak suretiyle ateşkesi sağlayacağız diyoruz, kim olursa olsun. Bu konuda kararlıyız.

– Rusya ile görüşmelerimiz devam edecek. Soçi’yi esas alacağız. Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hedefi gösterdi. A, B, C planlarımız hazır. Yeri gelince uygulanır.

– Bizim Rusya’ya karşı herhangi bir eylemimiz söz konusu değil. Bizim hedefimiz rejim ve ateşkesi ihlal eden gruplardır.

– [TSK’nin olası İdlip operasyonu sırasında Suriye hava sahasının Rusya’nın kontrolünde olması sorun teşkil edecek mi?] Evet eder. Rusya’nın bu konuda karışmamasıyla bu sorun aşılır. Hava sahasını etkin bir şekilde kullanmak istiyoruz.

– Bizim Rusya’yla karşı karşıya gelmek için ne niyetimiz ne de maksadımız var. Bizim oradaki tek niyetimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesi.

– [Türkiye yüzünü yeniden ABD’ye dönüyor mu?] Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak bakımından çeşitli temaslarımız var. Rusya’yla, İran’la, Çin’le görüşmelerimiz var. Eksenden kayma gibi bir durumumuz yok. ABD bizim stratejik ortağımız, NATO üyesiyiz. Kimse de bizi ittirmesin dışarıya doğru.

– [ABD’nin ne gibi bir desteği olabilir?] Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Patriot desteği olabilir.

– [Türkiye Suriye’den ne zaman çıkacak?] Anayasa yapılacak, meşru bir seçim yapılacak, meşru bir yönetim olacak, demokrat bir devlet olacak, herkes yerini alacak, biz de yerimizi alacağız.

18.00 | Lavrov: “Suriye ordusunu destekliyoruz”

Rus devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Rusya, İdlip’teki kabul edilemez provokasyonlara yanıt vermek zorunda olan Suriye’yi destekliyor” dedi.

17.45 | “İdlip terörist gruplar için bir mıknatıs”

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay, İdlip vilayetinin, kışı atlatmaya çalışan yüzbinlerce Suriyeli sivil açısından “tehdit unsuru olan, baş belası ve tehlikeli terörist gruplar” için bir “mıknatıs” olduğunu söyledi.

17.35 | Türkiye, ABD’den Patriot istedi iddiası

ABD merkezli televizyon kanalı Bloomberg’in iddiasına göre, Türkiye, İdlip’te Rusya’yı caydırmak için ABD’den Patriot füzeleri istedi.

17.31 | MSB: İdlip’te 2 asker yaşamını yitirdi

Milli Savunma Bakanlığı, İdlip’te hava saldırısı sonucu en az iki askerin yaşamını yitirdiğini, 5 askerin de yaralandığını duyurdu.

SARAY’IN İSTEDİĞİ OLUYOR: İDLİP’TE HAVA SALDIRISI SONUCU EN AZ 2 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

17.25 | Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Türkiye’ye çağrı

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Neyrab’a yönelik saldırı ilişkin, “Türk tarafını teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE SERT MESAJ: “İDLİP’TEKİ TERÖRİSTLERE DESTEK VERMEYİ VE ONLARA SİLAH SEVK ETMEYİ DURDURUN”

17.00 | CHP’den İdlip açıklaması

CHP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, CHP Genel Merkezi’nde İdlip’teki gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu:

– Türkiye halkı, yurttaşlar ve insanlarımız Suriye ile savaşmayı istemiyor. CHP olarak biz savaş istemiyoruz, CHP olarak Suriye ile hala barışın ve barış içinde Suriye sorununun çözümünün mümkün olduğunu düşünüyoruz. Ama savaş isteyenler var ya da savaş isteyen var.

– Türkiye’nin Suriye ile savaşmasını gerektirecek hiçbir meşru ve ya haklı bir gerekçe yoktur. Biz CHP olarak Atatürk’ten almış olduğumuz prensipleri hep savunduk; bir ülke için hayati çıkarlar söz konusu olmadığı müddetçe savaş cinayettir.

– Her şeyden önce Türkiye Suriye’de rejim değişikliği hevesinden vazgeçmelidir. Türkiye’nin hedefi, Suriye’nin rejimini değiştirmek değil, Suriye’nin toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve siyasi birliğini muhafaza etmek üzere Suriye’ye yardımcı olmaktır. Bunu yapmak için, Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya uğraşan cihatçı ve ya birtakım terörist unsurlara himayede bulunmak ve ya onlara yardım etmekten vazgeçilmelidir.

16.25 | Rus jetlerinden, TSK’nin bulunduğu bölgelere hava saldırıları

El-Meyadin’in aktardığına göre, Rus savaş uçakları, İdlip’in güneydoğusundaki Kaminas köyünde konuşlu TSK topçu bataryalarını imha etti.

Muhaliflere yakın kaynaklar da Rus jetlerinin, TSK birliklerinin konuşlu olduğu Kaminas köyüne yönelik saldırısında bazı askerlerin yaralandığını öne sürdü.

“Halep Today TV”, TSK birliklerinin konuşlu olduğu Sarmin ve Kaminas’a yönelik Rus hava saldırılarına ilişkin görüntüler paylaştı.

16.15 | Cihatçılar, Suriye/Rus jetini hedef aldı

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen “Halep Today TV”, cihatçıların, Suriye/Rus savaş uçağını omuzdan ateşlenen uçaksavar füzesiyle hedef aldığını ancak isabet ettiremediklerini bildirdi.

15.40 | SANA: “Neyrab saldırısı püskürtüldü”

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusunun Neyrab’a yönelik saldırıları püskürttüğünü bildirdi.

Öte yandan TSK destekli cihatçılar da Neyrab’da çekildiği öne sürülen görüntüler paylaştı.

15.35 | TSK, Serakib’i vuruyor iddiası

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber ağı “Nida Suriye”, TSK topçusunun Serakib’deki Suriye ordusu mevzilerini hedef aldığını öne sürdü.

İlerleyen dakikalarda muhaliflere yakın kaynaklar, TSK’nin Serakib’e yönelik roket atışlarını gösterdiği öne sürülen görüntüler paylaştı.

15.00 | Rus jetleri, Neyrab çevresini vuruyor

Suriyeli gazeteci Yuşa Yusuf, Rus savaş uçaklarının Neyrab’a saldıran HTŞ ve müttefiklerinin hedef aldığını bildirdi.

14.55 | Neyrab’da son durum ne?

SOHR, Suriye ordusuyla yoğun çatışmalar sonrası TSK ve beraberindeki militanların Neyrab’ı ele geçirdiğini öne sürdü.

Lübnan merkezli televizyon kanalı El-Meyadin’e konuşan Suriye askeri kaynakları ise bu yöndeki iddiaları yalanladı.

14.45 | “Neyrab yakınlarında TSK’ye ait bazı tank ve zırhlı araçlar imha edildi”

Rus haber televizyonu RT’nin Arapça servisinin Suriye askeri kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Neyrab yakınlarında TSK’ye ait bazı tank ve zırhlı araçların imha edildi.

14.30 | El-Cezire: TSK ve “Suriye Milli Ordusu” Neyrab’a operasyon başlattı

Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire, TSK ve “Suriye Milli Ordusu”nun yoğun kara bombardımanı eşliğinde Neyrab’a operasyon başlattığını bildirdi.

El-Cezire ayrıca, TSK ve beraberindeki militanların, Neyrab köyünün bir kısmını ele geçirdiğini öne sürdü.

TSK ve cihatçıların operasyon başlattığı Suriye ordusu kontrolündeki Neyrab köyünün haritadaki konumu. [Harita: Liveuamap]

13.45 | TSK, Serakib’i vuruyor iddiası

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber ajansı Step, TSK üslerinden Serakib’deki Suriye ordusu mevzilerine top-roket atışları yapıldığını öne sürdü.

13.40 | TSK ve cihatçılar karadan vurdu, Suriye ordusu havadan karşılık verdi

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), TSK ve beraberindeki cihatçı grupların, Neyrab’a yönelik kara operasyonu öncesi, bölgedeki Suriye ordusu mevzilerine yoğun roket-top atışları başlattığı bildirdi.

Gözlemevi’ne göre, Suriye Hava Kuvvetleri de TSK ve cihatçıların konuşlu olduğu İdlip’in güneyindeki Eriha kenti ile güneydoğusundaki Kaminas köyünü hedef aldı. Rus savaş uçakları da Şehaşbu dağı çevresine yönelik bombardımana devam etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus jetlerinin sabah saatlerinden itibaren Halep kırsalındaki Tevame, Tukad, Kefer Nuran, Etarib çevresi, Daret el-İzze ile İdlip kırsalındaki Maarret el-Na’san çevresi ve Şehaşbu dağını hedef alan hava saldırıları gerçekleştirdiğini kaydetti.

13.20 | Rus keşif uçağı düşürüldü iddiası

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Cisr TV, Neyrab köyü yakınlarında bir Rus keşif uçağının düşürüldüğünü öne sürdü.

12.45 | TSK ve cihatçılar, Neyrab’a operasyon başlattı

Muhaliflere yakın kaynaklar, TSK ve beraberindeki cihatçı grupların İdlip’in güneydoğusundaki Neyrab köyüne yönelik operasyon başlattığını ��ne sürüyor.

TSK ve cihatçıların, Suriye ordusu mevzilerini vurmaya başladığı iddiaları var.

Cihatçılar tarafından kaydedilen bu görüntülerde, TSK’ye ait tankların ve zırhlı araçların Neyrab hattına ilerlediği öne sürülüyor.

12.19 | “Türkiye NATO’dur, biz NATO’yuz”

NATO, resmi Twitter hesabından, “Barış ve istikrar için müttefiklerimizle birlikteyiz. Türkiye NATO’dur, biz NATO’yuz” notuyla bir video paylaştı.

19 ŞUBAT | TSK’DEN SURİYE ORDUSUNA, CİHATÇILARDAN RUS GÜÇLERİNE EŞZAMANLI SALDIRILAR

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’nin İdlip kırsalındaki Serakib ve Neyrab’da bulunan Suriye ordusu mevzilerine roket atışları gerçekleştirdiğini bildirdi.

Gözlemevi ayrıca, TSK’yle eşzamanlı olarak cihatçı grupların da Lazkiye kırsalını vurmaya başladığını ve Rus hava üssü Hmeymim’in insansız hava uçakları (İHA) ile hedef alındığını kaydetti.

Suriye devlet televizyonu El-İhbariye de bu saldırı girişimini doğrulayarak “Suriye hava savunması, Ceble kenti yakınlarındaki hedeflere yönelik düşman saldırısını püskürtüyor” bilgisini geçti.

Rojava’dan yayın yapan Kuzey Haber Ajansı (NPA) ise TSK ve beraberindeki grupların, Suriye ordusu kontrolünde bulunan Halep’in kuzey kırsalındaki Nubbul ve Zehra kasabalarına top atışları gerçekleştirdiğini bildirdi.

Cihatçılara yakın hesaplar, TSK’nin Suriye ordusu kontrolündeki bölgelere yönelik roket atışlarına ilişkin olduğu öne sürülen görüntüler paylaştı.

Rusya ve Suriye ordusu kara-hava bombardımanı başlattı

Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, Rus savaş uçaklarının, Türkiye sınırı yakınındaki Cisr eş-Şuğur’a hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Bölge, Çin-Uygur kökenli cihatçıların kurduğu Türkistan İslam Partisi kontrolünde bulunuyor.

Rus jetlerinin, Halep’in kuzeybatı kırsalında Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) kontrolündeki Daret el-İzze yakınlarını da hedef aldığını kaydedildi.

Öte yandan Suriye ordusunun, Cisr eş-Şuğur’a bağlı İştebrak Köyü’ndeki TSK gözlem noktası yakınlarına top atışları gerçekleştirdiği bildirildi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber ağı “Nida Suriye” de İdlip’in kuzey kırsalındaki Ed-Dena kasabasının topçu ateşiyle hedef alındığını duyurdu. Ed-Dana, HTŞ kontrolünde bulunuyor. Step Haber Ajansı da Suriye ordusunun İdlip’in kuzey kırsalını topçu ateşiyle hedef aldığını bildirdi.

Rus savaş uçaklarının da HTŞ kontrolündeki Ed-Dena kasabasına hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Rus jetleri, İdlip’in kuzey kırsalındaki Ed-Dana ile Halep’in kuzeybatı kırsalındaki Daret el-İzze ile batı kırsalındaki Tevame’yi hedef aldı. Etarib de dahil bu bölgelerde konuşlu TSK birlikleri bulunuyor. [Harita: Liveuamap]

TSK birliklerinin bulunduğu bölgeye hava saldırıları

Muhaliflere yakın kaynaklar ayrıca, Rus savaş uçaklarının, Halep’in batı kırsalındaki Tevame’de TSK birliklerinin konuşlu olduğu noktanın yakınlarını hedef aldığını bildirdi.

Sendika.Org