TSK destekli cihatçılar, M4 ve M5 otoyollarının kesişimindeki Serakib’i ele geçirdi

TSK destekli cihatçı grupların, dördüncü kez saldırdıkları Serakib’i, bu kez ele geçirdiği bildirildi. Kent, M4 ve M5 otoyollarının kesişiminde yer alması nedeniyle stratejik öneme sahip

TSK destekli cihatçılar, M4 ve M5 otoyollarının kesişimindeki Serakib’i ele ge��irdi

İdlip’te TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar ile Rusya ve İran destekli Suriye ordusu arasındaki çatışmalar tırmanıyor.

TSK destekli cihatçılar, İdlip’in güneydoğusundaki Serakib kentini ele geçirmek için dördüncü kez harekete geçti. Cihatçıların daha önce 10 Şubat, 11 Şubat ve 20 Şubat’ta gerçekleştirdiği saldırılar, Suriye ordusu tarafından püskürtülmüştü.

Serakib, Halep-Lazkiye (M4) ve Halep-Şam (M5) otoyollarının kesişiminde yer alması nedeniyle stratejik öneme sahip bir kent konumunda.

Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) ve “Suriye Milli Ordusu” (SMO) adlı cihatçı çatı örgütleri başta olmak üzere tüm cihatçı grupların birlikte hareket ettiği son saldırı dalgası 24 Şubat’ta başladı. Cihatçılar aynı gün Serakib’in batısındaki Neyrab köyünü ele geçirdi.

24 Şubat’ta M4 otoyolu üzerindeki Neyrab köyünü ele geçiren TSK destekli cihatçılar, iki eksenden ilerleyişini sürdürerek Serakib’i ele geçirdi. [Harita: @BNN_SYR]

TSK topçu desteği veriyor

Cihatçı grupların saldırılarına bölgedeki TSK birlikleri de topçu desteği veriyor.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Türkiye’nin askeri gücünü ve ateş desteğini arkasına alan cihatçılar, Serakib’in çevresindeki bazı köyleri ele geçirdi.

Cihatçılara yakın kaynaklar da Serakib’in kuzeybatısındaki Bicarz, Salihiye ve Afs ile batısındaki Sa’n köyünün ele geçirildiğini; ayrıca kentin kuzeyindeki Duveyr köyünün alınarak Halep-Şam (M5) otoyolunu kesildiğini öne sürdü.

Öte yandan saldırılar sonrası Rus ve Suriye savaş uçaklarının bölgeyi bombaladığı bildirildi. Türk askerleri veya cihatçıların, Suriye ve Rus jetlerini omuzdan ateşlenen uçaksavar füzesiyle üç defa hedef aldığı ancak isabet ettiremedikleri bildirildi.

Cihatçıların, Suriye ordusu kuşatması altında olan Serakib çevresindeki TSK noktalarına ulaşmaya çalıştığı belirtiliyor. Bazı kaynaklar, kuşatma altındaki TSK noktalarından, Suriye ordusu mevzilerine top atışları yapıldığını öne sürdü.

Cihatçılar Serakib’i ele geçirdi

AKP destekli cihatçı çatı örgütü SMO’nun bileşenlerinden Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin sözcüsü Naci Mustafa, Serakib’in ele geçirildiğini duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de bu gelişmeyi doğruladı.

Cihatçılara yakın kaynaklar da kent içinden görüntüler paylaşmaya başladı.

Sendika.Org