Suriye helikopterini düşüren füze, TSK birliklerinin konuşlandığı binadan ateşlendi

İdlip’te iki gün önce düşürülen Suriye helikopteri, Kaminas köyü yakınlarında TSK birliklerinin konuşlandığı binadan ateşlenen füzeyle vuruldu

Suriye helikopterini düşüren füze, TSK birliklerinin konuşlandığı binadan ateşlendi

Kırmızı büyük kare içindeki görsel, füzenin ateşlendiği anlara ilişkin videodan alındı. 10 Şubat tarihli AFP fotoğrafında da aynı bina görülüyor.

İdlip’in güneyindeki Kaminas köyü yakınlarında iki gün önce düşürülen Suriye helikopterinin, omuzdan fırlatılan karadan havaya füzeyle vurulduğu anlara ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Cihatçılar tarafından kaydedilen 44 saniyelik videoda, 6. saniyeden itibaren bir binanın çatısında iki kişinin olduğu ve ardından birinin füzeyi ateşlediği görülüyor.

Füzenin ateşlendiği bina, 10 Şubat’ta Fransız haber ajansı AFP tarafından servis edilen, Türk askerleri ve “Suriye Milli Ordusu”na bağlı militanların Kaminas köyündeki fotoğraflarında da görülüyordu.

Füzenin ateşlendiği bina, Kaminas köyünün 2 km kuzeyinde bulunuyor. [Google Haritalar’da konumu görmek için fotoğrafa tıklayın!]

Fotoğraflarda, söz konusu bina da dahil olmak üzere çevredeki bazı binalarda Türk askerlerinin olduğu net bir şekilde görülebiliyor.

Açık kaynak ve görüntü istihbaratı konusunda uzman “Samir” adlı Twitter kullanıcısının paylaşımına göre, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait Mil Mi-17 tipi helikopterin düştüğü nokta, füzenin ateşlendiği bölgeye yaklaşık iki kilometre mesafede yer alıyor.

Füzenin ateşlendiği yer havadan vurulmuştu

Suriye helikopterinin düşürülmesinin ardından, füzenin ateşlendiği bölgeye Rus ya da Suriye uçakları tarafından hava saldırısı düzenlenmişti.

Erdoğan’ın açıklaması

Tayyip Erdoğan da dün (12 Şubat) İdlip’teki gerilime ilişkin açıklamalarında, bir gün önce Suriye helikopterinin düşürülmesinde Türkiye’nin sorumluluğuna işaret eden bir cümle sarf etmiş ve “Hava araçları artık eskisi gibi rahat hareket edemeyecekler” demişti.

Suriye helikopterinin düşürülmesinin ardından, bölgedeki helikopter hareketliliği azaldı ancak Rus savaş uçaklarının Suriye ordusuna desteği sürüyor.

11 Şubat’ta düşürülen helikopterde bulunan iki Suriyeli pilot ölmüş, pilotlardan birinin cesedinin cihatçılar tarafından motosiklete bağlanarak sürüklendiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org