Sendika.Org Edirne’den bildiriyor: Yüzlerce insan iki ateş arasında

Uzun süredir mültecilerin canı üzerinden AB ile pazarlıklarını sürdüren AKP iktidarı, İdlip konusunda istediği desteği elde edemeyince mültecileri sınıra yığdı. Sendika.Org muhabirleri Vecih Cuzdan ve Murat Bay sınırda olanları aktarıyor

Sendika.Org Edirne’den bildiriyor: Yüzlerce insan iki ateş arasında

Dünden beri (28 Şubat) Edirne’de Türkiye-Yunanistan sınır kapısında bekleyen yüzlerce mülteci geceyi Pazarkule Sınır Kapısı’nda (Yunanistan tarafındaki adıyla Kestane Sınır Kapısı) geçirdi. Sendika.Org muhabirleri Vecih Cuzdan ve Murat Bay sınırda yaşananları dakika dakika aktarıyor.

15:30 | Mülteciler karşıya geçiyorlar

Doyran Köyü’nde bazı mülteciler botlarla karşıya geçiriliyor. İki kıyı arasında gidip gelen iki bot var. Yunanistan tarafında yoğun siren sesleri var. Karşıdan tek tük silah sesleri de geliyor.Yunan askerleri, botla karşıya geçebilen mültecilerin etrafını çevirdi. Botla karşıya geçmeye çalışan diğer mültecilere de “Go back” diye bağırıyorlar.

14:56 | Mülteciler karşıya geçecek yer arıyorlar

Çoğunluğu Mağrip ve Suriye’den olan bir grup mülteci, Meriç nehri boyunca yürüyerek bir geçiş noktası bulmaya çalışacaklarını söylediler.

10.54 | Tampon bölgeye gazlı saldırı

Yunan tarafından tampon bölgede bekleyen mültecilerin üzerine gaz bombaları atıldı. Dar alanda bulunan yüzlerce insan arasında ezilme tehlikesi geçirenler ve gazdan etkilenerek fenalaşanlar oldu. Yunan tarafının gaz atışlarının ardından Pazarkule Hudut Karakolu’nda görevli askerler havaya ateş açıldı. Şuan tampon bölgede bekliyorlar.

10.10 | Faciaya davetiye

Bu sabah saat 10.00 civarında mülteciler arasında yayılan “Kapı açıldı” söylentileriyle yüzlerce insan Yunanistan tarafına koşmaya başladı. Ancak kapı kapalıydı ve önünde bariyerler hala duruyordu.

Pazarkule Hudut Karakolu’nda görevli askerler, mültecileri “hadi ilerleyin”, “gidin gidin”, “kapıya yüklen” cümleleriyle Yunan tarafına yönlendirmeye başladı. Aynı sırada Yunan tarafındaki askerler de mültecilere gelmemeleri konusunda işaretler yaptıkları görüldü.

Sınır kapısında bulunan Sendika.Org editörü Vecih Cüzdan, mültecilerin geri dönmesi ve Yunan askerinin de karşılık vermemesi ile bir facianın önlendiğini aktardı. Cüzdan, Yunan tarafından havaya ateş açma veya gaz bombası gibi verilecek bir karşılık sonucunda aralarında çocuk ve bebeklerinde bulunduğu yüzlerce insanın karışacağı bir izdihamın, büyük bir faciaya neden olabileceğini belirtti.

08.00 | Yunan tarafından gazlı saldırı

Sabahın erken saatlerinden itibaren Pazarkule’ye gelişler arttı. Ara bölgedeki mültecilerin barikatı aşmaya çalışması üzerine Yunan polisi kitleye gaz bombaları attı.

01.45 | “İzin verirlerse gideceğiz”

Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüş ardından mülteciler Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaştı. Sendika.Org’a konuşan Suriyeli Türkiye (Um Nihad) kendi, eşi, eşinin kardeşi ve 5 çocuğuyla sabah İstanbul’dan buraya geldiğini söyledi: “İzin verirlerse gideceğiz, yok derlerse yapacak bir şey yok. Döneceğiz”

01.00 | Mülteciler yeniden Pazarkule’ye doğru yürüyüşe geçti


00.40 | Yollar kapatıldı

Hem Kapıkule hem de Pazarkule kapılarına giden yollar kolluk kuvvetlerince kapatılmış durumda. Kapıkule’den Pazarkule’ye yürüyenler var. Mülteciler ne yapacaklarını bilmeden bekliyor. Konuştuğumuz mülteciler sabah saatlerinden itibaren İstanbul’dan araçlarla buraya getirildiklerini, önce kapılara yürümelerine izin verildiğini daha sonra da uzaklaştırıldıklarını söylediler.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur