Samsunlular Yalı Kafe’ye sahip çıkıyor, “millet bahçesi” istemiyor

Samsun Atakum'da bulunan Yalı Kafe'nin, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne devredilerek bulunduğu alana "millet bahçesi" inşa edilmek istenmesine halk karşı çıktı, protesto eylemine yaklaşık 2 bin kişi katıldı

Samsunlular Yalı Kafe’ye sahip çıkıyor, “millet bahçesi” istemiyor

Samsunlular, Atakum Yalı Kafe’nin Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devredilip “millet bahçesi” yapılmak istenmesini protesto etti.

CHP ve İyi Parti ilçe örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi, Atakum ilçe sahilinde bulunan Yalı Kafe önündeki eylemde “Diren Atakum! YalıKafeyeSahipÇık” yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde konuşan Atakum Muhtarlar Derneği Başkanı Zeki Topsakal, Yalı Kafe’nin 25 yıldır bütün Samsunlulara hizmet ettiğini belirterek “Bu Atakumlulara yapılacak büyük bir haksızlık olur. Atakum olarak bize ait olan Yalı Kafe’ye sahip çıkacağız” diye konuştu.

“Yalı Kafe, Atakum halkına aittir”

Tüm Bel-Sen Samsun Şube Yönetim Kurulu Üyesi Akın Övül, konuşmasında “Yalı Kafe hangi yönetim döneminde olursa olsun Atakum halkına, Atakum Belediyesine aittir. Büyükşehir Belediyesinin elinde o kadar millet bahçesi yapacağı yer varken halkın tepkisine rağmen bunu yapması doğru değildir. Bunu kabul etmiyoruz, hep birlikte direneceğiz” dedi.

Büro Emekçileri Sendikası Samsun Şube Sekreteri Yılmaz Tuluk ise Yalı Kafe’de halk kültürünün yaşatıldığını belirterek, “Bu yüzden bu zihniyet buna karşı çıkıyor, Büyükşehir bu yüzden burayı kıraathane yapmak istiyor. Biz bedava kek yemeyeceğiz, Yalı Kafe halkındır, satmayacağız” ifadelerini kullandı.

Tüm Samsunluların Yalı Kafe’ye sahip çıkması gerektiğini söyleyen İyi Parti Atakum İlçe Başkanı Seren Gülen Çam da “Eğer sahip çıkmazsak bu iş Yalı Kafe ile kalmayacak. Atakumlunun dinleneceği, ailesi ile birlikte oturup sohbet edeceği bütün yerler elinden alınacaktır. Biz biliyoruz ki bugün Atakum’un elinden sadece kafesi değil iradesi de alınmak isteniyor” dedi.

“Yalı Kafe, Deniz Kafe olarak kalacak”

Atakum CHP İlçe Başkanı Turgay Özçelik de Yalı Kafe’nin bulunduğu alanın siyasi bir hamleyle 25 yıllık geleneğinden koparılmak istendiğine dikkat çekerek “Siyasi iktidar burayı önce hazineye sonra da Büyükşehir Belediyesine devrederek millet bahçesi yapmak istiyor. Bu konuda Atakum Meclisinin itirazları vardır ve mahkemeliktir. Böyle olmasına rağmen yasalar çiğnenerek bu işler yapılıyor. Büyükşehir çok istiyorsa referandum yapalım. Burası sonuna kadar Yalı Kafe, Deniz Kafe olarak kalacak” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org