Şam’dan Erdoğan’a Adana Mutabakatı yanıtı: “Türkiye tek taraflı hareket edemez”

Tayyip Erdoğan’ın Suriye’deki Türk askeri varlığını Adana Mutabakatı’na dayandırmasına yanıt veren Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin tek taraflı hareket edemeyeceğini belirtti, “Suriye ordusunun ilerleyişiyle birlikte Erdoğan’ın Suriye projesi çöktü” dedi

Şam’dan Erdoğan’a Adana Mutabakatı yanıtı: “Türkiye tek taraflı hareket edemez”

İdlip’te tırmanan gerilim sonrası Tayyip Erdoğan’ın Suriye’deki Türk askeri varlığını Adana Mutabakatı’na dayandırmasına Şam yönetiminden yanıt geldi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan ve adı verilmeyen Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Türk rejiminin başkanının Suriye’deki faaliyetleri ile ilgili yalan söylemeye ve yanlış yönlendirmeye devam etmekteki ısrarını kınıyoruz. Erdoğan’ın Adana Mutabakatı ile ilgili açıklamaları, Astana ya da Soçi mutabakatları olsun, herhangi bir anlaşma ya da yükümlülüğe saygı göstermediğini bir kez daha göstermektedir” dedi.

Erdoğan’ın Türk birliklerinin Suriye topraklarına Adana Mutabakatı çerçevesinde girdiği iddiasına tepki gösteren Dışişleri yetkilisi, “Suriye Adana Mutabakatı’nın, iki devlet arasında yapılmış bir anlaşma olarak, Suriye hükümetiyle koordinasyon gerektirdiğini teyit eder. Mutabakatın getirdiği yükümlülükler uyarınca Erdoğan tek taraflı hareket edemez” diye konuştu.

“Erdoğan’ın Suriye projesi çöküyor”

Suriyeli yetkili, Adana Mutabakatı’nın “iki ülke sınırlarının güvenliğinin güvenceye alınması ve terörle mücadeleyi” öngördüğünü belirtti, Erdoğan’ın ise “her tür desteği verdiği ve çökmeye yüz tutmuş terörist grupları korumaya çalıştığını” savundu. Yetkili ayrıca, Suriye ordusunun ilerleyişiyle birlikte “Erdoğan’ın Suriye projesinin çöktüğünü” ifade etti.

ERDOĞAN “REJİM, GÖZLEM NOKTALARIMIZIN GERİSİNE ÇEKİLSİN” DERKEN İDLİP’TE BİR TSK GÖZLEM NOKTASI DAHA KUŞATILDI

Tayyip Erdoğan dün (5 Şubat) AKP’nin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Suriye hükümetiyle 1998 yılında imzaladığımız Adana Mutabakatı, Türkiye’ye gerektiğinde teröristleri etkisiz hale getirmek için Suriye’de operasyon hakkı tanımaktadır” demişti.

Erdoğan sözlerinin devamında, “Bazıları ‘izin Suriye topraklarında ne işiniz var? Sizi Suriye oraya davet etti mi? Diğerlerini davet etti’ diyor. ABD’yi de davet etmedi. Koalisyon güçlerini de davet etmedi. Sadece Rusya’yı davet etti ama bizim elimizde kapı gibi bir Adana Mutabakatı Anlaşması var ve biz bu anlaşmanın gereği olarak oradayız” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org