Rusya’dan Türkiye’ye sert mesaj: “İdlip’teki teröristlere destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurun”

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, “Türk tarafını teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurmaya çağırıyoruz” dedi

Rusya’dan Türkiye’ye sert mesaj: “İdlip’teki teröristlere destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurun”

TSK ve beraberindeki cihatçı grupların, İdlip kırsalında Suriye ordusu kontrolündeki bölgelere yönelik operasyonuna ilişkin Rusya’dan çok sert açıklama geldi.

GECEDEN SABAHA İDLİP’TE YAŞANANLAR: TSK VE CİHATÇILARDAN, SURİYE ORDUSUNA KARŞI OPERASYON

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye destekli militanların Kaminas ve Neyrab bölgelerinde Suriye ordusunun savunmasını, TSK desteğiyle kırdığını belirtti.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, açıklamada şunlar kaydedildi:

Bunun TSK’nin militanlara destek verdiği ilk vaka olmadığına dikkat çekmek isteriz. Türk tarafını teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurmaya çağırıyoruz.

Cihatçı grupların, Kaminas-Neyrab hattında Suriye ordusuna yönelik saldırıları çok sayıda zırhlı tankla gerçekleştirdiğini ve TSK’nin de bu saldırıya topçu ateşiyle destek verdiği kaydetti.

“Saldırılar püskürtüldü”

​Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Rus Su-24 savaş uçaklarının Suriye’nin talebi üzerine militanlara ateş açtığını ve bunun sahadaki çatışmanın seyrini tersine çevirerek Suriye ordusunun saldırıları püskürtmesini sağladığını vurguladı. Açıklamada ayrıca, Suriye ordusunun bir tank, altı zırhlı personel taşıyıcı ve doçka yüklü beş aracı tahrip ettiği belirtildi.

Saldırılar sonucunda 4 Suriye askerinin yaralandığını duyuran merkez, TSK’nin Suriye ordusuna yönelik topçu atışlarının, Rusya’nın bunları tespit etmesi üzerine durduğunu kaydetti:

Türk mevzilerinden Suriyeli birliklere topçu ateşi açıldığı, Rus objektif kontrol araçları tarafından tespit edildi ve çatışmaları önleme hattı üzerinden Türk tarafına bildirildi. Bunun üzerine Türk tarafı topçu atışlarını durdurdu.”

Sendika.Org